Akrabanız ya da birinci dereceden tanıdığınız öldüğünde aklınıza, ölen kişinin borçları nasıl öğrenilir sorusu gelebilir. Eğer kişiyi tanıyor ama sizden gizli borç yapmışsa bu soru mutlaka aklınızda bulunur. Vefat eden kişinin borçları hem banka hem de kişiye ait olabilir.

İlk olarak eğer ölen kişinin borçları bir şahsa aitse bunu öğrenmenin tek yolu kişiye sormaktır. Çünkü yasal olarak hiçbir işlem yapılmadığından devlet dairelerinde kişiye ait borç gözükmeyecektir. Bankaya ya da devlete borcunuz varsa bu durum normalden biraz uzun sürmektedir. Bunun detaylı olarak açıklayalım.Ölen Kişinin Borçları Öğrenmek İçin

Ölen kişinin borcu olup olmadığını ilk olarak kişinin öldüğünü kanıtlayarak öğrenebilirsiniz. Öldüğünü kanıtlamak için sağlık ocağından alacağınız ölüm belgesinin Nüfus Müdürlüğü’ne gidip işletmeniz gerekmektedir. Bundan sonra, Sulh Hukuk Hakimliği’ne ya da notere giderek veraset ilamı yani mirasçı belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge ile devlete ait borcu var mı öğrenebilirsiniz.

Bankaya ait borçlarını da tek bir yerden sorgulatmanız mümkün değildir. Bir site var girip borç sorgula gibi yanıltıcı içerikler tamamıyla yalandır. E-Devlet de kişinin banka borçlarını göstermemektedir. Tek bir yol vardır: Bankalara tek tek veraset ilamı ile gidilerek borcun öğrenilmesidir. Bu borç öğrenildiğinde ödemekle de zorunlusunuz.

Ölen Kişinin Borcunu Ödememek İçin

Eğer ölen kişinin borcunu öğrendiniz ama ödemek istemiyorsanız reddi miras yapmanız gerekir. Bu zaman onun üzerine bulunan miras değerindeki önemli eşya, para gibi şeyleri de alamazsınız. Eğer reddi miras yapmazsanız borçları ödemekle yükümlüsünüzdür. Eğer bankada para olsaydı onu çekmek için uğraşacaktınız ama reddi miras ile bu yöntemden de vazgeçmiş oluyorsunuz. Kişiden tamamıyla vazgeçerek hayatınıza devam ediyorsunuz. Eğer reddi miras yaparsanız emekli maaştan da vazgeçmiş olursunuz.


DİĞER ÖLEN KİŞİNİN BORCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ölen kişinin borcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ölen kişinin borcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.