Ölen kişilerin bankada parası nasıl öğrenilir?” sorusu; hem geride kalan varisleri hem de diğer yakınları tarafından merak edilen bir konudur. Ölüm, dünya hayatının sonu olduğu için kişi, haklarını devretmemişse ya da miras yolu ile birilerine vereceğini bildirmemişse ölen kişinin yakınları bu durumu araştırmak istemektedir.

Ölen kişinin bir banka hesabı varsa bu duruma sadece kendisi ve yaşarken kendisi tarafından noter ile hak verdiği kişiler bakabilmektedir. Bu yüzden, ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir ya da ölen kişinin bankadaki parası zaman aşımına uğrar mı gibi soruları yanıtlayacağız. İlk olarak ölen kişinin bankada parası var mı sorusunu öğrenmek için iki seçenek vardır;  1. Bankalar Birliği’ne dilekçe iletmek
  2. Tek tek bankalara dilekçe iletmek

Bankalar Birliği dilekçesi geç geldiğinden tek tek banka sormak daha avantajlıdır. Bunun sonucuna göre işlemler yapılmaktadır.

Ölen Kişinin Banka Hesabı İçin;

İlk olarak ölen bir kişinin nüfustan düşürülmesi için ilçe nüfus müdürlüğüne 10 gün içinde ölüm tutanağının ölen şahsın nüfus cüzdanına işletmesi gerekmektedir. Bu kişinin öldüğünü kanıtlaması için ilk adımdır. Ölüm sonrası, mirasçılar veraset ilamı denilen “mirasçılık belgesi” alması gerekmektedir. Bu belge olmadan işlem yapılamaz. Bu belge noterden ya da Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmektedir.

Vergi Usul Kanunu’nun 16. Maddesine göre; kişinin ölüm olayını gerçekleştirdiğini toplam 4 ay içerisinde mirasçılık belgesi ile birlikte vergi dairesine bildirmesi gerekmektedir. Bu sırada, kişiye ait olan tüm değerliler (para, araba, ev) vergi dairesine bildirilmelidir. Vergi Dairesi tarafından bankalardaki para işlemlerin yürütülmesi için başvurulan mirasçıya yazı verilir. Bu yazıyı almak için, mirasçıların hepsinin gitmesine gerek yoktur. Sulh Hukuk Mahkemesi uzun sürdüğünden Notere başvurmak süre açısından daha avantajlıdır.

Ölen kişinin banka hesabı ne olur?

Ölen kişinin mirasçıları, veraset ilamı aldıktan sonra 4 ay içerisinde Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi dosyasını hazırlatmış olması gerekmektedir. Bu vergiyi ödeyen mirasçılar bankaya yazılı bir şekilde başvururlar. Banka bu belge sonrası ölen kişinin hesabından en az yüzde 10 olmak şartıyla vergi keser ve geriye kalan parayı mirasçıya aktarır.

Ölen kişinin banka hesabı zamanaşımına belli bir yıl sonra uğrar. Bir insan öldüğünde mirasçılar tarafından veraset ilamı alınır ve gerekli işlemler sonucunda bankaya başvurulur. Eğer 10 yıl boyunca işlem yapılmayan hesap varsa, banka bunu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarır. Mirasçılar ise bu durumdan hak talep edemez.

Ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir?

Alınan veraset ilamı ile birlikte ister tek ister birden fazla mirasçı bankaya başvurur. Banka vergi işlemlerini düştükten sonra parayı mirasçılara aktarır. Eğer ölen kişinin TL değerinde değil Dolar, Euro cinsinde para varsa, banka bunu ilk olarak Türk lirasına çevirir ve o şekilde ödeme yapar.

Bu yazımızda ölen kişinin kalan bankadaki parası nasıl alınır, ölen kişinin bankadaki parası nasıl bulunur, ölen kişinin bankadaki parasını sorgulama ile ölen kişinin bankadaki parası ne olur hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BANKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.