Ölen kişinin ardından hangi işlemler yapılır?

Bir kimsenin vefatının ardından yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. İlk olarak defin işlemleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • İlk olarak cenaze işlemleri için 188 aranabilir.
 • Vefat raporu, vefat edenin bağlı bulunduğu sağlık ocağından alınabilir.
 • Ölüm belgesi almak için vefat eden kimsenin nüfus cüzdanı ile beraber İl Halk Sağlık Müdürlüğüne müracaat etmek gerekmektedir.
 • Cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa, İlçe Sağlık İşleri Müdürlüğünden yol nakli belgesi alınması gerekmektedir.

Defin işlemleri bitmesinin ardından yapılacak olan tüm hukuksal işlemler için ilk olarak yakınınızın nüfus kaydının güncellenmesi gerekmektedir. İlçe Nüfus Müdürlüğüne ölüm belgesi ile müracaat ederek, yakınınızın nüfustan düşülmesi için gerekli bildirimi yapabilirsiniz. Yetkili makam tarafından düzenlenmiş olan ölüm tutanağını vefat eden yakınınızın nüfus cüzdanına ekleyerek ilçe nüfus müdürlüğüne iletebilirsiniz. • Bu işlemler bittikten sonra veraset ilamının alınması için Sulh Hukuk Mahkemesi veya Mirasçılık Belgesi için notere başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Veraset ve İntikal Vergi Dairesine 4 ay içinde başvuruda bulunarak veraset beyannamesi veriniz.
 • Veraset intikal vergisi işlemleri tamamlandıktan sonra intikal eden mal varlığının devir işlemleri için ilgili kurumlara başvuruda bulunun.

Bu işlemlerin bitmesinin ardından merhumun;

 1. Gayrimenkul işlemleri için varsa İl Tapu Sicil Müdürlüğü’ne,
 2. Maaşı için bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 3. Arabası varsa il/ilçe Trafik Tescil Müdürlüğü’ne,
 4. Bankadaki menkul değerleri için bankasına başvurunuz. ( Detaylı bilgi için TIKLAYIN )

Bu yazımızda ölen kişinin ardından yapılacak hukuki işlemler, resmi işlemler nelerdir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VEFAT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vefat konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vefat duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.