Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nedir, Kimdir?

Dünyada her gün milyonlarca suç işleniyor. Ülkemizde bu oran diğer ülkelere göre daha az. Yani ülkemizde diğer ülkelere göre daha az suç işleniyor ama yine de oran azımsanmayacak derecede yüksek. Bu yüzden de emniyet teşkilatımıza büyük sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluk düşen mesleklerden bir tanesi de olay yeri inceleme uzmanlarıdır. Olay yeri inceleme uzmanı; suç mahallinde yer alan, maddi suç delilleri ile ilgili incelemeler yapan ve bunları kayıt altına alıp, delillerin yok olmasını engelleyerek, gerekli şartlar altında delillerin toplanıp, incelenmesini ve saklanmasını sağlayarak, gerekli birimlere delillerin rapor edilmesini sağlayan kişidir. Olay yerindeki parmak izi ve doku incelemeleri ile olay ile alakalı kişi araştırmalarını da olay yeri inceleme uzmanı yapar. Peki olay yeri inceleme uzmanı nasıl olunur?

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Olay yeri inceleme uzmanı olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Öncelikli olarak üniversitelerde lisans düzeyinde biyoloji veya bir genetik bölümü bitirildikten sonra KPSS sınavına katılarak direkt olarak olay yeri inceleme uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Diğer bir yol ise polis olduktan sonra bu bölümü seçmektedir. Polislik mesleğine başladıktan sonra emniyet teşkilatı tarafından açılan kurslara katılmanız gerekmektedir. Bu kurslarda gerekli yeterliliği göstermeniz halinde de olay yeri inceleme uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.Olay Yeri İnceleme Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Olay yeri inceleme polisi olarak görev yapabilmek için sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • 35 yaşında ve 35 yaşının altında olmak,
  • Sağlık açısından gerekli yeterlilikleri sağlamak,
  • Polis memurluğu için gereken yeterlilikleri sağlamak,
  • Yüz kızartıcı suçlar içerisinde yer almamış olmak,
  • Biyoloji ve genetik bölümlerinden mezun olmak ya da verilen kurslardan gerekli yeterlilik puanını almış olmak olay yeri inceleme uzmanı olmak isteyen kişilerde aranan şartlardır.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Maaşı Ne Kadardır?

Olay yeri inceleme uzmanları işe yeni başlamış, bekar, çocuğu olmayan bir polis memurundan 1000 TL fazla maaş almaktadır. Maaşları da bu doğrultuda 5500 TL seviyesindedir. Olay yeri inceleme uzmanları yine aile yardımı, çocuk yardımı, terör tazminatı gibi ek ücretlerle beraber maaşları 6500 TL seviyesine çıkabilmektedir.

Olay yeri inceleme uzmanları tüm bu saymış olduğumuz özelliklerin dışında sabırlı, titiz ve soğukkanlı kişiler olmalıdırlar. Bu kişisel özellikleri yerine getiren dikkatli kişiler olay yeri inceleme konusunda başarılı kimseler olması daha büyük ihtimaldir. Bu yazımızda olay yeri inceleme uzmanı olmak için hangi bölüm, fakülte mezunu olmak gerekir, olay yeri inceleme uzmanları ne kadar maaş alır konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OLAY YERİ İNCELEME UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, olay yeri inceleme uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan olay yeri inceleme uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.