Okutman kimdir, kime denir?

Okutman, üniversitelerde dil dersleri vermek, eski dilde yazılmış metinleri çözümlemek gibi asıl öğretime yardımcı işlerle uğraşır. Fakülte yönetim kurullarının teklifi ve rektörün onayıyla tayin edilirler. Okutmanlık üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapmak zorunda olmayan ancak isterse yapabilen ve görevleri itibariyle ilgili derslere girmek zorunda olan kadrolardır. Üniversitede okutman nasıl olunur öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Okutman olma şartları nelerdir?

Yüksek öğretim kurumları okutman alımı ilanlarında yer alan başvuru için gerekli şartlar her üniversite için farklılık gösterebilir. Ancak genel şartlar aşağıdaki gibidir.a) Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak,

b) Yabancı dil okutmanı başvurularında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 80 puan veya eşdeğerliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.

c) ALES’den en az 70 puan almış olmak.

NASIL OKUTMAN OLUNUR?

Okutman olabilmek için yukarıda belirtmiş olduğumuz okutman olmak için istenilen gelen şartları sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra https://www.devlette.com/personel/ bölümünde yer alan akademisyen ilanlarından okutman arayan üniversiteleri bulup istenilen şartları sağlıyorsanız başvuru yapmanız gerekmektedir.

Okutmanlar ne iş yaparlar?

Üniversitelerde okutman olmak, beraberinde bir dizi görev ve sorumluluğu da almayı gerektirir. Halk nezdinde detayları bilinmese de, okutman ne iş yapar sorusu akıllarda her zaman belirsiz kalır. Kimler okutman olabilir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 • Dönem başında Türk Dili eğitimi alacak sınıfların listesini almak,
 • Bütün okutmanlarla birlikte zümre içinde plan program yapmak,
 • Eğitimin takip edileceği kitap, broşür, internet adreslerini belirlemek
 • Gerekiyorsa öğrencilere dağıtılmak üzere fotokopi çektirmek, bunların dağıtımını organize etmek
 • Görüntülü vcd, projeksiyon sunumları hazırlamak veya var olan sunumları öğrencilere izletmek
 • Dersin gerektirdiği ek öğretim materyalini hazırlamak,
 • Sınav hazırlamak ve belirtilen tarihlerde sınavları yapmak ve değerlendirmek,
 • Örgencilerin başarı durumunu değerlendirmek, kayıtlarını tutmak ve ilgili yönetime sunmak
 • Dönem sonunda öğrencilerin not ortalamasını hesaplamak,
 • Hesaplanan notları bilgisayardan girişini yapmak, idareye teslim etmek
 • Öğrencilerine ders saatleri yardımcı olacağı ofis saatlerini belirlemek ve uygulamak
 • Görevin gerektirdiği akademik ve idari uygulamaları zamanında ve eksiksiz yerine getirmek
 • Türk dili eğitimi ile ilgili araştırmalarda bulunmak ve kendisini geliştirmek, yenilemek
 • Öğrencilerin gelişimine katkıda bulunacak eğitim-öğretim yöntemleri geliştirmek ve uygulamak
 • Akademik ve idari konularda yönetimce verilen diğer görevleri yerine getirmek
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Kimler okutman olabilir?

Üniversitelerde okutman olmak için yüksek lisans mezunu olmak, ALES’den 70 ve üzeri bir not almak, YDS ve dengi bir sınavdan 80 ve üzerinde bir not almak yeterlidir. Ancak bazı yüksek öğretim kurumları bu istenilen şartlara ilave maddeler koyabilmektedir. Meslekte en az 2 yıl tecrübe aranması gibi maddeler eklenebilir. Ancak en başta saymış olduğumuz okutman olma şartlarındaki maddeler değiştirilemez. Örneğin hiçbir üniversite ALES şartını 65 olarak ilan edemez. Bu yazımızda okutman olmak istiyorum, nasıl olurum, okutmanların görevleri ve sorumlulukları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OKUTMAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, okutman konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan okutman duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.