Her eğitim öğretim yılının son haftalarında öğrencilerin en çok sorduğu soruların başında “Okulun son haftası yoklama alınır mı?” gelmektedir.  Bu sorunun sorulma sebebi ise, karnelerin hazırlanması ve notların E-Okul sistemine girilmesi gerektiğinden dolayı okulların kapanış tarihinden bir süre önce yoklama alınmadığının düşünülmesidir. Peki bu doğru mu? Okulun son haftası ve hatta okulun ilk haftası yoklama alınır mı?

Okulun son haftası yoklama alınır mı?

Kuşkusuz ilkokul, ortaokul, lisede devamsızlık sınırının olması öğrencilerin belirli süreler zarfında okula gelememelerine sebep oluyor. Halbuki genel itibariyle okulların son haftalarında artık tüm sınavlar yapılmış ve derslerdeki konular bitirilmiş oluyor. Bu durumda da öğrenciler okulun son haftalarında okula gitmekten kaçınıyorlar. Ancak devamsızlık problemi olan öğrenciler devamsızlıktan kalmamak adına okula mecburen gidiyorlar.  Peki okulun son haftası yoklama alınıyor mu?Okulun son haftası karne dağıtım haftasıdır. Bu sebepten dolayı öğretmenler notları sisteme girmek için yoğun çaba sarf ederler. Bu sebepten dolayı genel olarak okulun son haftası Pazartesi ve Salı günleri tamamlanan ders programı, karne basım işlemlerinin hızlanması sebebiyle Çarşamba ve Perşembe günleri boş geçmektedir. Dolayısıyla Çarşamba günü itibariyle yoklama alınma işlemi gerçekleşmeyebilir. Cuma günü karne günü olmasından dolayı zaten yoklama alınmamaktadır. Ancak bazı büyük okullarda bu son haftanın tamamı şeklinde olabilmektedir. Fakat bu konu hakkında net bilgiyi okul yönetiminden başkası verememektedir.

Okulun ilk haftası yoklama alınır mı?

Okulların açıldığı ilk günden itibaren yoklamalar alınmaktadır. Bu yoklamalar da E-Okul sistemine ivedilikle işlenmektedir. Bu sebepten dolayı okulun ilk günü ders işlenmez mantığı ile okula devamsızlık yapmamalısınız. Çünkü bu devamsızlık süreleri dönem boyunca oldukça değerli olduğu için hakkınızı böyle sebepler yüzünden kullanmamalısınız.

Bu yazımızda okulun son haftası yoklama alınır mı, devamsız yazılır mı konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan okullarda devamsızlık kaç gündür öğrenebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.