Okul hayatı herkesin bildiği üzere, ilim ve irfan öğrenildiği yerdir. Lakin bazı farklı durumlar nedeniyle öğrenciler, okula telefon getirmektedir. Okul yönetimi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okula telefon getirmek yasaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “bilişim araçları” diye ifade edilen cihazların okulda bulunması yasaklanmıştır. Bunlar; ses ve görüntü alan telefonlar, görüntü ve sesi aktarmaya yarayan bilgisayar, İnternet, mp3 cihazlardır. Bu ve türevlerini okulda bulundurmak kesinlikle yasaktır. MEB, öğretmenlerin ve okul yönetiminin hakkını korumak, izinsiz video çekmek gibi önemleri almak ve insanları küçük düşürecek hareketler nedeniyle telefonların okulda bulundurulmasına yasak getirilmiştir.Okula telefon getirmek yasak mı, serbest mi?

Okulda telefon yakalatmak yasak mı sorusunu hem aile hem de öğrenciler için net bir ifadeyle; yasak olduğunu belirtebiliriz. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı bilişim araçları olarak ifade ettiği her türlü araçlara yasak getirdi. Bunun sonucunda öğrenciye kınama, uzaklaştırma ya da okuldan atılma cezası verilirken veliye de para cezası verilmektedir.

Ayrıca, öğrencinin okulda telefon bulundurması nedeniyle velisine de ceza uygulanmaktadır. Bu kapsamda, Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddesine göre 320 lira ceza ödeme çıkmaktadır. Bunun nedeni ise; öğrencinin eline telefon verecek kişinin aile olması ve çocuğun kendi kendine telefonu alamaması örnek gösterilmiştir.

Okulda cep telefon yakalatmanın cezası nedir?

Okulda telefon yakalatmanın cezası Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sert şekilde düzenlenmiştir. MEB’in bu konuda hiç hassasiyeti olmaması görülen kararlar neticesinde anlaşılmıştır. MEB’in Ödül ve Disiplin Yönetmenliği Cep Telefonu İle İlgili 12 Maddesine göre;

  • Öğrenci bilişim araçlarını kullanarak öğretmenin izinsiz konuşmasını ya da videosunu çekmek, eğitim-öğretim hayatını telefon nedeniyle kötü kullanmak nedeniyle: kınama cezası verilecektir. (Madde 18)
  • Bilişim araçlarını kullanarak öğretmenleri, okul yöneticilerini izinsiz video kayıt altına almak ve telefon ile rahatsız edici davranışlarda bulunmak nedeniyle: okuldan kısa süreli uzaklaştırma verilecektir. (Madde 8)
  • Bilişim araçları ile öğretmen, okul yönetimi, idare ve diğer öğrencileri rahatsız etmek nedeniyle: okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası verilecektir.
  • Bilişim araçları ile aynı nedenlerle okul yönetimi, öğretmenleri ve öğrenci arkadaşlarını rahatsız etmek nedeniyle: örgün eğitim hayatının bitmesi cezası verilecektir.

Görüldüğü üzere; okula telefon götürmek yasak olduğu gibi cezalar da ağır durumdadır. Telefon götürdüğünüz zaman okul yönetimi tarafından kınama cezası da alabilirsiniz direkt olarak tasdikname ile atılma cezası da. Hatta okul hayatınızın tamamen bitmesi de telefon nedeniyle olabilmektedir. Okul idaresinin bu doğrultuda size verecek oldukları disiplin cezası, sonucu netleşecektir.

Bu yazımızda okullarda telefon yasaklandı mı, okulda cep telefonu yasak mı ve okulda telefon yasağı altında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OKULDA TELEFON YASAĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, okulda telefon yasağı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan okulda telefon yasağı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.