Son yıllarda artan sigara fiyatlarına rağmen sigara içme alışkanlığı günden güne artmaktadır. Sigaraya başlama yaşı ise 12’lere kadar düşmüş durumda. Hal durum böyle olunca öğrenciler vakit bulduklarında gelecekte büyük sağlık sorunlarına gebe olacak sigarayı ellerinden düşürmüyorlar. Öğrenciler teneffüs arası değil adeta sigara molası veriyorlar. Bu durumun önüne geçmek için gerek velilere, gerekse eğitmenlere büyük sorumluluklar düşüyor. Peki okulda sigara içmenin herhangi bir cezai yaptırımı yok mu?

Okulda sigara içme cezası 2023

Okullarda eğitmenlerden gizli olarak okul tuvaletlerinde, okul bahçesinde ve akla gelmeyen daha birçok alanda öğrenciler sigara içmektedir. Bu durumun tespiti halinde öğrenciler çeşitli cezalarla karşı karşıya kalacaklardır. Bu durum okul disiplin yönetmeliği içerisinde detaylı olarak belirtilmiş durumdadır.Okulda sigara içerken yakalanan öğrenciler hem disiplin cezasına hem de para cezasına çarptırılmaktadırlar. Ancak öğrenciler reşit değilse para cezasının üçte biri oranına indirilerek öğrenci ailesine gönderilmektedir. Örneğin 150 TL ceza tutarı ise bunun üçte biri olan 50 TL ceza olarak aileye gönderilir. Bunun yanında disiplin kuruluna sevki gerçekleştirilen öğrenci buradan çıkan karar neticesinde de ceza yemektedir. Bu durumda okul disiplin kurulu uyarma, mahrumiyet ve kınama cezası verebilir. Ancak genel olarak okuldan uzaklaştırma cezası öğrenciye verilmektedir.

Okulda sigara bulundurmak yasak mı, cezası var mı?

Yönetmelikle yasaklanmış olan ürünleri okula getirmek yasaktır. Bunlar arasında sigara da bulunmaktadır. Her ne kadar içerken yakalanmasanız dahi sigara paketi bulundurmak ve yakalanmak da disiplin kuruluna gönderilmenizi sağlayabilir ve akabinde kınama, uzaklaştırma gibi cezalar alabilirsiniz.

Okul dışında, kapısında sigara içmek yasak mı?

Okulların kapılarında veya diğer öğrencilerin göreceği okul çevresinde sigara içmek yasaklanmıştır. Burada sadece öğrenciler değil aynı zamanda öğretmenler ve diğer okul çalışanları da sigara içememektedir. Bunun yakalanması durumunda öğrenciye idari para cezası kesilebilir. Bu ceza miktarlarına BURADAN sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Okulda sigara içme cezası nereye ödenir?

Okulda veya diğer alanlarda sigara içme cezası yazılmışsa tutanak üzerinde cezanın nereye ödeneceği belirtilmektedir. Okulda sigara içme cezası bir idari para cezası olduğu için bu tutar mal müdürlüklerine ödenmektedir.

Bu yazımızda ortaokul, lise, ilkokul gibi okullarda okulda sigara içme cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Okulda okul formasıyla sigara içmek, okula sigara getirmek yasak mı gibi konularda sorularınızı yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER SİGARA CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sigara cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sigara cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.