Okul öncesi öğretmenliği nedir, ne demektir?

Okul öncesi öğretmenliği, okula gitmeden önce çocuklarımızı okula, sosyal ortamlara, zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal bakımından sıhhatli bir halde gelişip daha iyi olmaları amacıyla zorunlu olan eğitimleri veren bireylere denmektedir. Okul öncesi öğretmenliğine anaokulu öğretmeni de dersek doğru olur. Okula giden çocukların birinci sınıfta çok zorlandığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden okula ve okul ortamlarına alışmaları için anaokulu ya da kreş gibi yerlerde vakit geçirmesi onlar için ayrıca önemlidir. Bu yerlerde eğitim görmeyip okul öncesi eğitim almayan bir öğrenci okul hayatı boyunca içine kapalı, sessiz ve pasif bir birey olarak büyüyebilmektedir. Özellikle duygusal olanlar annelerini özlemesi ve derste ağlaması gibi sorunların olmaması için, okula severek gitmesi ve ortamları sevmesi için okul öncesi öğretmenlere ve eğitimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Okul öncesi öğretmenliği adından da anlayacağınız üzere çocuklara okul öncesinde verilmesi gereken eğitimleri vererek okula hazırlayan kişilerdir.

Okul öncesi öğretmenleri nerelerde çalışabilirler? Çalışma alanları nasıldır?

Okul öncesi eğitim veren öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı her okul öncesi eğitim yerinde çalışabilmektedirler. Onlarca görevi olan okul öncesi öğretmenler çocukları sadece okula değil ayrıca bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal anlamlarda daha iyi olması ve gelişmesi için özel eğitim vermektedirler. Bu yüzden yaptıkları görev içerisinde düzenli uyku saatlerinden düzenli olarak yemek saatlerine kadar program yapmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra masal, hikaye, şiir, şarkı, bilmece gibi yollar ile çocukların dil ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunurlar. Resim yapma becerilerini keşfederken ayrıca kalem tutma becerileri de çocuklara verilmekte ve öğretilmektedir.Çocukların bedensel gelişimlerini arttırmak için çeşitli etkinlikler ve oyunlar düzenleyerek hem sosyal gelişimleri artıyor hem de fiziksel olarak gelişmelerini sağlıyorlar. Çocukların ilgi alanlarını bulma ve çözme konularında da çalışmalar yapan okul öncesi öğretmenler, çocukların her konuda iyi derece gelişip büyümesi ve okula hazır olması için en iyi şekilde eğitim vermektedirler.

Okul öncesi öğretmeni nasıl olunur?

Okul öncesi öğretmenliğini sadece bayanların yapabildiği bir meslektir. Okul öncesi öğretmen olabilmek için üniversitelerde anaokulu öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ya da meslek liseleri olan kız meslek lisesi çocuk gelişimi alanlarından mezun olan lise mezunları da bu mesleği yapabilmektedirler.

Ancak bu bölümlerden her mezun olan okul öncesi öğretmen olamıyor. Kural ve Milli Eğitim Bakanlığı’na göre olabilse de küçük yaş gruplarındaki çocukları sevmeyenler bu görevi ne yazık ki yapamayacaklardır. Çünkü bu görevde büyük bir sabır gerekirken küçük yaş gruplarındaki çocukları sevmeli, anlayabilmeli ve onların dilinden konuşabilmeleri gerekmektedir.

Çalışma ortamları diğer mesleklere göre daha gürültülü olduğu için büyük sabır ve iyi bir kişi olmak gerekiyor. İşini düzgün ve dikkatli olarak yapması gereken bu kişiler sabırlı, sıcakkanlı, iyi iletişim kurmada başarılı, hoşgörülü, çocukları seven, çocuklardan sıkılmayan, onlara yeni bir şeyler öğretmeyi seven, çocuklarla ilgilenmeyi seven bireyler okul öncesi öğretmen mesleğini rahatlıkla yapabilmektedirler.

Diğer yazımızdan da okul öncesi öğretmenleri maaşları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda okul öncesi öğretmeni olmak için ne yapmalı, hangi kurumlarda çalışabilir, iş olanakları gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ay da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, okul öncesi öğretmenliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan okul öncesi öğretmenliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.