Okul öncesi eğitim nedir, ne demektir?

Okul öncesi eğitim, adından da anlayacağınız üzere okuldan öncesi yerlerde anaokulu ve kreş gibi yerlerde verilen eğitime denmektedir. Kısacası okul öncesi eğitim, çocukların doğumundan ilköğretim zamanına kadar olan eğitime denir. Okul öncesi eğitimde çocuklar için sosyalleşme, paylaşma, iletişim kurma, fiziksel aktiviteler, yetenekleri açığa çıkarma, dayanışma gibi birçok avantajının yanı sıra okula alıştırması, okulu sevdirmesi için çeşitli eğitimler sunmaktadır.

Okul öncesi eğitim veren kurumlar anaokulu, yuva ve kreş olarak bilinen yerlerdir. Okul öncesi eğitim veren bu yerlerin amacı ise doğumdan sonra ilkokula kadar verilen eğitimin sebebi çocuklara erken yaşlarda öğrenmeyi sevdirmek, ilgisini uyandırmak ve görülmeyen ancak olan yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Okul öncesi eğitim neden önemlidir?

Bildiğiniz üzere çocukların zekâsı ve beyinleri genç yaşlardayken bilgiye aç olup öğretildiği takdirde yeteneklerini gün yüzüne çıkarabilmektedirler. Bunun yanı sıra araştırmalara göre genç yaşta başlanan eğitim sayesinde IQ seviyeleri daha yüksek olup her hangi bir psikolojik hastalığı ileride görülmemektedir.

Ayrıca araştırmacılara göre çocukların öğrenme potansiyelleri daha küçük yaşta çok yüksek olduğundan dolayı boş şeyler ile beyinlerini doldurmak yerine eğitime odaklı olurlar ise ileride çok daha önemli işlere imza atabilirler. Bununla beraber sosyal çevre bakımından daha küçük yaşlarda özgüven sahibi olabilir, fiziksel aktiviteler sayesinde sağlıklı spor yapmayı erken yaşta öğrenebilir, paylaşmayı ve dayanışmayı öğreterek daha iyi bireyler yetiştirilebilmektedir. Bu ortamlarda sağlıklı bir şekilde eğitim alan çocuklar araştırmalar sonucu ileride çok daha başarılı ve zeki olduklarını kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra maddeler halinde neden önemli olduğunu paylaşalım.

  • 7 yaşına kadar bütün çocuklar zekalarının %70’inin kullandıkları için erken eğitim sayesinde çeşitli becerileri ortaya çıkmaktadır.
  • Çocukların diğer çocuklar ile gruplaşması, sosyalleşmesi, paylaşıp iletişim kurması ileride içine kapanık olan bireylere nazaran daha sağlıklı ve iyi bireyler yetişmesine sebebiyet vermektedir.
  • Bütün insanların iyi ve kötü bireyler olması bu yaşlarda yaşadıkları eğitimlerin yanı sıra olumsuzluklardan dolayı kötü yetişmektedir. İyi yetişenler olumlu ortamlarda yetişerek daha sağlıklı bireyler olmaktadır.
  • Okul öncesi eğitim veren kurumlar sayesinde çocuklar diğer çocuklarla kaynaşırken ayrıca özgüvenleri de gelişmektedir.
  • Okul öncesi eğitimde verilen dersler sayesinde çocuklar dilini daha iyi kullanmakla birlikte dinleme ve konuşma yetisi daha iyi hale gelir.
  • Daha küçük yaştayken çevresindeki eşyaları ve eşyaların amaçlarını öğrenerek çeşitli bilgiler edinir.
  • Aile içi kalan çocuklar diğer çocuklar ile oynamadığı zaman iletişim bozukluğu olur ve içine kapanır. Okul öncesi eğitimde diğer çocuklar ile arkadaş olmayı, eğlenmeyi ve öğrenmeyi öğrenerek içine kapanma psikolojisi asla yaşanmaz.

Türkiye dışında birçok ülkelerde okul öncesi eğitim çok önemli olmakla birlikte neredeyse %100’lük bir dilim, çocuklarını okul öncesi eğitimlere vermektedir. Ancak Türkiye’de bu durum %15 gibi çok acı verici bir oran söz konusudur. Çocukların daha iyi yetişmesi, zeka seviyesi artması ve psikolojik sorunların oluşmaması için okul öncesi eğitime verilmesi gerçekten çok önemlidir.

Okul öncesi eğitim zorunlu mudur?

Okul öncesi eğitim geçtiğimiz senelerde çıkarılmış olan yasa ile zorunlu hale getirildi. Artık 54 aylık öğrenciler yani dört buçuk yaşından itibaren okul öncesi eğitim almak durumundalar.

Bu yazımızda okul öncesi eğitim nedir, amaçları nelerdir, neden önemlidir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OKUL ÖNCESİ EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, okul öncesi eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan okul öncesi eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.