Eğitim ve öğretim sisteminde gün geçmiyor ki yeni bir uygulama hayata geçirilsin. Son dönem hayata geçirilen uygulamalardan birisi de hangi aşamada olursa olsun anaokulu öğrencilerinden, ilköğretim öğrencilerinden, ortaokul öğrencilerinden, lise öğrencilerinden ve üniversite öğrencilerinden sağlık raporu almaktır.

Türkiye eğitim sisteminde son yıllarda yaşanan ve veliler ile öğrencilerde büyük kafa karışıklığına neden olan her yeni uygulama gibi okul hayatına yeni başlayacak olan öğrenci velileri ve diğer sınıflarda öğrencisi olan öğrenci velileri sağlık rapor uygulaması ile ne yapacaklarını bilemez hale geldiler. Nedeni ise alınması istenilen sağlık raporunun nereden alınacağının bilinmemesi ve raporun mahiyetinin ve içeriğinin tam olarak neleri muhteva etmesi gerektiğini bilmemeleridir.İşin daha enteresan tarafı ise öğrencilerin ellerine tutturulan kağıt parçalarında hangi doktora ve polikliniğe yani branşa gitmeleri gerektiğinin de yazılmıyor olmasıdır.

Belirsizlik Karışıklığı Arttırıyor

Yaşanan bu karışıklık ve belirsizlik konusunda sağlık raporu isteyen okulların müdüriyetlerinin de yeterli bir bilgi sahibi olmamaları veya velilere ya da öğrencilere bu konuda bir bilgi vermemeleri öğrenci ve velilerin ortalığa düşerek karmaşık sağlık sistemi içerisinde kendilerine okulları tarafından istenecek raporu verebilecek bir sağlık kuruluşu aramalarına neden oluyor.

Yaşanan karmaşa böylece daha da artmakta, raporu alamayacakları kurumlara başvurmak zorunda kalan öğrenci velilerinin bu sağlık kuruluşlarında oluşturdukları aşırı hasta sirkülasyonları sağlık kuruluşlarının da işlerini zorlaştırmakta ve hizmet kalitelerinde düşüşe neden olmaktadır.

Okul Yöneticilerine Görev Düşüyor

Bu karışıklığı gidermenin en doğru yolu ise şüphesiz sorunu başından çözmekten geçmektedir. Okul yöneticileri öğrencilerinden almak istedikleri sağlık raporlarını hangi sağlık kuruluşlarından almaları gerektiğini öğrencilerine açıkça belirtmek ve öğrencilerini yönlendirmek zorundadırlar.

Aksi taktirde aranan özelliklerde ve istenen formatta olmayan sağlık raporları ile okula dönen öğrenciler ve velilerin büyük mağduriyetleri söz konusu olacaktır.

 Okul İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Türkiye sağlık sisteminin önemli saç ayaklarından birisi olan Aile Hekimlikleri, okul yöneticilerinin öğrencilerinden istedikleri sağlık raporunu veren birinci basamak sağlık kuruluşlarıdırlar.

Türkiye sağlık sistemi içerisinde birinci basamakta bulunan ve ücretsiz olarak sağlık hizmeti veren Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri çatısı altında İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde merkezde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren, doktoru, hemşiresi, Tıbbi sekreteri bulunan ulaşım ve erişim açısından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz her insanın kolayca ulaşıp erişebilecekleri düzeyde konumlandırılmış sağlık kuruluşlarıdırlar.

Sağlık raporu almak isteyen öğrenci ve velilerin istemeleri halinde 2. Basamak sağlık kuruluşu olan devlet hastanelerinin sağlık kurullarına başvurarak tek hekim raporu almaları da mümkün olabilmektedir ancak bu raporlar ücretli olacağından tavsiye edilmemektedir. Bu yazımızda okul için sağlık raporu almak ile sağlık raporunda yapılan testler hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.