Okul birinciliği kontenjanı; genel olarak öğrenciye verilmekte olan bir ek puan olarak nitelendirilse de aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Okul birinciliği kontenjanı öğrenciye sağlanan bir avantaj olarak nitelendirilebilir. Okul birincisi olmanız için ise liseden mezun olurken okulda en iyi dereceyi yapmış olan yani diploma notu en yüksek olan kişi olmanız gerekmektedir.

Okul birinciliği kontenjanı avantajları nelerdir?

Okul birinciliği kontenjanı avantajı sınav sonrasında bu kişiler için özel olarak kontenjan düzenlemesi yapılmasıdır. Birçok üniversite okul birincileri için kontenjan açmaktadır. Bunun anlamı yüksek puanlı bir okul sizi bu kontenjandan yararlandırarak puanınız tutmasa da kabul edebilir demektir. Bu durumda tercihler son derece önemlidir. Yanlış yapılan tercihler sonucunda her sene birçok okul birincisi kontenjanı boş kalmaktadır.Okul birinciliği kontenjanı nasıl kullanılır?

Okul birincisi olmanız halinde bu avantajınızı sadece ilk sene kullanmanız mümkündür. Sonraki senelerde okul birincisi kontenjanından yararlanmanız mümkün değildir. Tercihler sırasında okul birincisi olan öğrenci çok dikkatli davranmalıdır.

  • Öğrencinin yerleştirme puanının gelmesi ve puanın beklenenden yüksek olması halinde öğrenci çok yüksek puanlı tercihler yapmamalıdır.
  • Öğrencinin puanı düşük geldiyse bu durumda da ta tersi bir durum söz konusudur, öğrencinin yüksek puanlı tercihler yapması bu konuda avantaj haline gelecektir.

Burada kastedilen durum tabii ki 400 puan alan bir öğrencinin 500 puan olan bir yeri yazması değildir. Birçok okul birincisi olduğunu ve 400 ile 500 arasında milyonlarca kişi olduğunu unutmamanız gereklidir. Ortalama bir programda düşük puanla yerleşme olasılığınız mantıklı bir tercih sonucunda garantilenebilir. Bu tercihler genel olarak rehber öğretmenler ile yapılmalıdır. Sınav sistemine aşina birinin bu konuda size doğru fikirleri vereceği kesindir.

Doğru bir tercih yapmanız halinde vakıf üniversitelerinde burslu okuma imkanı kazanabilirsiniz.

Okul birinciliği kontenjanı nasıl belirlenir?

Okul birincisi kontenjanı zorunlu bir kontenjan değildir. Okullar her sene diledikleri gibi okul birincisi kontenjanı açabilirler. Size verilen tercih kitapçığından yararlanarak hangi okullarda kontenjan olduğunu görebilirsiniz ancak geçen sene kontenjan olan bir okulda bu sene kontenjan olmaması da mümkündür. Okul birinciliği kontenjanı hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan üniversitede atılma var mı öğrenebilirsiniz.


DİĞER OKUL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, okul konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan okul duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.