Otoyol ve köprü geçişlerinde hali hazırda kullanılmakta olan iki sistem bulunmaktadır. OGS ve HGS olarak adlandırılan bu sistemlerle köprü ve otoyollardan belirli bir ücret ödeyerek geçmeniz mümkündür. Bu yazımızda bu sistemlerden bir tanesi olan OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi hakkında bilgiler sunacağız. Peki nedir bu OGS?

OGS ( Otomatik Geçiş Sistemi ) nedir, ne demektir?

Ülkemizde en sık kullanılan ulaşım şekli karayolu ulaşımıdır. OGS; ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yer alan köprü ve otoyollara karayolu taşıtlarının geçiş yapabilmelerini sağlayan bir çeşit teknolojidir. OGS gişeleri bulunmakta olan köprü ve otoyollardan geçiş yapabilmek adına OGS üyesi olmanız gerekmektedir. Daha sonra da her geçişinizde belirli bir ücret ödeyerek KGM bünyesinde bulunan bu yollardan geçiş yapabilirsiniz. Aksi halde izinsiz yani kaçak geçiş yapmanız durumunda ceza yersiniz.OGS nasıl çalışır?

Şayet aracınıza OGS taktıktan sonra bir otoyola giriş yaptığınızda, hangi saatte nereden giriş yaptığınız bu etiket vasıtası ile kayıt altına alınmaktadır. Yine aynı şekilde bu yoldan nereden ne zaman çıkış yaptığınız da kayıt altına alınmaktadır. Buradaki ücret bilgisayarlar vasıtası ile hesaplanır ve bu ücret tarafınızdan tahsil edilir.

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilir. Bu sınıflar;

  • Sınıf araçlar: Aks aralığı (Dingil Mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıftır. (Motorsiklet, Otomobil, Kamyonet, Minibüs, Arazi Taşıtı vb.)
  • Sınıf araçlar: Aks aralığı (Dingil Mesafesi) 3.20 metre üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıftır. (Minibüs, Kamyonet, Otobüs vb.)
  • Sınıf araçlar: Aks adedi (Dingil Sayısı) 3 tane olan her türlü araç 3. sınıf araçtır.
  • Sınıf araçlar: Dingil sayısı 4 ve 5 adet olan her türlü araç 4. sınıf araçtır.
  • Sınıf araçlar: Dingil sayısı 6 ve daha fazla olan kamyon treyler vb. araçlar 5. sınıf araçtır.

OGS avantajları / faydaları nelerdir?

OGS ile araç içine elektronik bir cihaz yerleştirilmektedir. Bu cihaz ile köprü ve otoyollardan duraksamadan geçebilirsiniz. Ayrıca OGS ile köprü ve otoyollardan geçerken %20 daha az ücret ödersiniz. OGS kullanarak zaman kaybını önler, rahatlık ve konfor sağlarsınız. Tüm bunlar da size akaryakıt tasarrufu olarak geri döner.

OGS nasıl, nereden alınır?

OGS almak için satış yetkisine sahip bankalara şahsen veya internet şubeleri aracılığı ile başvuru yapmak gerekmektedir. Gerçek kişiler yanlarında araç ruhsatı ve kimlik belgelerini, tüzel kişiler ise araç ruhsatı, yetki belgesi ve imza sirkülerini yanında bulundurmak zorundadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank, OGS satışı için yetkilendirilmiş olan bankalardır. Bu konuda daha detaylı bilgiler OGS nereden nasıl alınır yazımızdan öğrenebilirsiniz.

OGS Ne Kadar, Kaç Paradır?

OGS cihazlarının satış fiyatı bankalara göre farklılık göstermektedir. Ancak genel itibariyle fiyatlar 40 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Cihazların garanti süreleri de yine bankalara göre farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı OGS satın alırken tüm bu farklılıkları detaylı bir şekilde incelemeniz faydanıza olacaktır.

Bu yazımızda Otomatik Geçiş Sistemi yani OGS nedir, ne demektir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER OGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ogs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ogs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.