Otomatik Geçiş Sistemi ya da bilinen kısa adıyla OGS, araç içerisine yerleştirilen bir elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden duraksamadan hızlı ve ucuz geçiş imkanı sağlamaktadır. Ucuz çünkü OGS kullanan araçlar köprü ve otoyollardan %20 daha az ücret ödeyerek geçebilmektedir. Peki OGS nasıl ve nereden alınır?

OGS Nasıl, Nereden Alınır?

OGS vatandaşlara anlaşmalı bankalar vasıtası ile satılmaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank OGS satmak üzere yetkilendirilmişlerdir. Şayet gerçek kişiyseniz araç ruhsatınız ve kimliğiniz ile şayet tüzel kişiyseniz de araç ruhsatı, yetki belgesi ve imza sirküleri ile OGS almak için bu saymış olduğumuz bankaların şubelerine veya İnternet şubesi aracılığı ile başvuru yapmalısınız. Fakat OGS satın alacak olduğunuz bankadan kredi kartınızın bulunması aranan diğer bir şarttır. Çünkü daha sonra kredi yetersizliği durumunda hesabınıza bu kredi kartı vasıtası ile yükleme yapılmaktadır.OGS fiyatları bankalara göre farklılık göstermekte olup 40 ile 60 TL arasında değişmektedir. Cihaz bedelinin dışında tarafınıza depozito ve ilk geçiş bedeli de tahsil edilmektedir.

OGS satın almış olduğunuz yerde tarafınıza bir dekont verilmektedir ve bu dekont üzerinde şifreniz de yer almaktadır. Şifrenizi unutmanız durumunda çağrı merkezini arayarak kısa sürede yeniden alabilirsiniz. Şayet cihazınız bozulursa da cihaz test noktalarından alacak olduğunuz bir rapor ile yetkili şubelere başvurmanız durumunda cihaz değişim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Satın almış olduğunuz cihazı aynı gün kullanamazsınız. Cihazınızı kullanabilmek için 1 iş gününün geçmesi gerekmektedir. Kaçak geçiş yapmanız durumunda da tarafınıza en uzun mesafe ücretinin 10 katı tutarında ceza yansıtılır. Bu sebepten dolayı bu duruma dikkat etmeniz önemlidir.

Bu yazımızda Otomatik Geçiş Sistemi yani OGS nereden, nasıl alınır, OGS almak için neler gerekli, OGS almak için gerekli belgeler nelerdir, OGS anlaşmalı bankalar hangileridir, OGS almak istiyorum nasıl alabilirim gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan OGS nedir konusunda daha detaylı bilgilere de erişmeniz mümkündür.


DİĞER OGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ogs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ogs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.