Otomatik Geçiş Sistemi ya da bilinen kısa adıyla OGS, köprü ve otoyollardan hızlı, duraksamadan ve daha ucuz geçiş için getirilmiş olan bir sistemdir. OGS ile geçişin ücrete tabi olduğu köprü ve otoyollardan sorunsuz geçebilmektesiniz.  Bir önceki yazımızda OGS nedir detaylı olarak bahsetmiştik.

OGS anlaşmalı bankalardan belirli bir ücret ödeyerek alınabilmektedir. Bunu akabinde size bir cihaz verilecek olup bu cihazı aracınızın ön camına yapıştırmalısınız. Daha sonra köprü ve otoyollardan geçiş yaptığınızda ne kadar yol gittiğiniz ve aracınızın cinsi bilgisayarlarca hesaplanacak ve akabinde bu cihaz sayesinde de hesabınızdan ücret tahsil edilecektir. Bir önceki yazımızda OGS nereden nasıl alınır detaylı olarak anlatmıştık. Peki hesabınızda bakiye bulunmadığında veya hiç OGS almadığınızda yine de bu OGS gişelerinden geçerseniz ne olur?OGS Ceza Sorgulama

Öncelikle OGS’den geçiş ihlali yani kaçak geçiş yapılması durumunda yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Çünkü bu işlemleri gerçekleştirmezseniz en uzun yol ücretinin 10 katı kadar ceza tarafınıza yazılır ve ödemek durumunda kalırsınız. Şayet herhangi bir OGS sahibi değilseniz veya hesabınızda yeterli bakiye bulunmadan geçiş yaptıysanız bu durumu cezayı ödemek zorunda kalmadan halledebilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gününüz olduğunu unutmayın. Bu 15 gün içerisinde şayet daha önce OGS almadıysanız hemen anlaşmalı bankalar vasıtası ile bir OGS almalısınız. Bu OGS alındıktan 1 gün sonra aktif hale gelecektir. Bu durumda kaçak geçiş yaptığınız ceza tutarı iptal edilecek  ve tarafınızdan normal geçiş tahsil edilecektir. Yine hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması durumunda da satın aldığınız bankayla iletişime geçerek hesabınıza yükleme yapabilir ve yine ceza ödemek durumunda kalmazsınız.  Peki OGS’den ceza yiyip yemediğinizi nasıl ve nereden öğrenebilirsiniz?

OGS Ceza Öğrenme

Şayet OGS gişelerinden kaçak geçiş yaptığınızı ve ceza yediğinizi düşünüyorsanız OGS sorgulama yaparak bu durum hakkında bilgi alabilirsiniz. OGS gişelerinden ceza yiyip yemediğinizi E-Devlet üzerinden ve Karayolları Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden online olarak sorgulanabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden OGS Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYIN

KGM İnternet Adresinden OGS Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYIN

E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Vermiş olduğumuz bağlantıya girmenizin ardından şifrenizi ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra araç plakanıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. KGM İnternet adresi üzerinden ise sadece plakanızı yazdıktan sonra plakanıza herhangi bir ceza var mı görebilirsiniz. Peki şayet plakanıza ceza yazılmış bu ceza nereye nasıl ödenir?

OGS Cezası Nereden, Nereye, Nasıl Ödenir?

Otoyol ve köprü OGS geçiş ihlal cezaları herhangi bir PTT şubesinden ödenebilmektedir. Herhangi bir PTT şubesine ceza ödemek için müracaat ettiğinizde araç plakanızı belirterek cezayı ödeyebilirsiniz. Ceza 351113 numaralı posta çeki hesabına ödenecektir. Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin; 10 (on) katı tutarındaki idari para cezası %25 (yüzde yirmi beş) indirimli ödenebilmektedir.

Bu yazımızda OGS ceza bilgileri, OGS ceza borcu nereye hangi bankaya ödenir, OGS cezası kontrol, OGS cezası nereye yatırılır, OGS ceza ödemesi nasıl yapılır, OGS geçiş ihlali sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden ve 0 850 460 60 60 çağrı merkezi telefon numarasından 7 gün 24 saat boyunca dile getirebilirsiniz. Ayrıa OGS cezası yememek için düzenli olarak bakiyenizi nasıl sorgulayabileceğinizi OGS bakiye sorgulama haberimizden öğrenebilirsiniz.


DİĞER OGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ogs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ogs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.