Her aile çocuk sahibi olmak ister. Ancak bazen çalışıyor olmak gibi durumlar çocuk sahibi olmak isteyen aileleri için engel gibi gözükmektedir. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bayanların hamilelikleri ve doğum sonrasında hangi haklara sahip oldukları konusunda halen yeteri kadar bilgiye sahip değiliz. Bu kurumlarda çalışanlardan bir tanesi de öğretmenler. Öğretmenler hamilelik durumlarında çeşitli haklara sahip olurlar. Doğum izni, doğum parası gibi bir çok hakka sahip olmaktadırlar. Bu yazımızda öğretmenlerin doğum izni hakkında bilgiler sunalım.

Öğretmenlerin Doğum İzni

Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve diğer kamu kuruluşlarında çalışan kişilerin hamilelik durumunda hakları yönetmelikler ve mevzuatlarca belirlenmiştir. Bu durumda uygulanacak esaslar şu şekildedir;Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün izin verilmektedir.

Bunun haricinde doğum yapmış olan öğretmene, doğum yapmış olduğu tarihten itibaren altı hafta sonra (doğumun sezaryenle olması halinde sağlık raporunda gösterilen dinlenme süresinin altı haftayı aşması halinde aşan süre dikkate alınmaz) günde bir buçuk saat ile toplamda 6 ay boyunca süt izni verilmektedir. Bu izin, eğitim-öğretimin aksatılmaması bakımından; okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine eğitim ve öğretim saatleri dışında, diğer öğretmenlere ise çocuk emzirme durumları göz önünde bulundurularak derslerinin günün belli saatlerine konulması suretiyle kullandırılır.

Yaz Tatiline Denk Gelen Doğum İzni

Öğretmenler bilindiği üzere diğer memurlardan farklı izin yapısına sahipler. Memurlar yıl içerisinde yıllık izinlerini kullanabilir ancak öğretmenler 657 sayılı kanun gereğince yıllık izinlerini yaz tatili döneminde kullanmak zorundadırlar. Bir memur, doğum öncesi 8 haftalık iznin 5 haftasını eğer bazı şartlar var ise kurumda çalışarak geçirebilmektedir. Bu halde çalışılan süreler, doğum sonrasındaki 8 haftalık analık izin süresine eklenmektedir. Bazı durumlarda, öğretmenlerin 8 haftalık doğum öncesi izin süresi yaz tatiline denk gelmektedir. Bu halde, 5 haftalık izin süresinin de doğum sonrasına aktarılıp aktarılmayacağı çokça sorulan konulardan birisidir. Bu durum MEB ve Devlet Personel Başkanlığı arasında yapılan görüşmelerde açıkça belirtilmiş olup, çıkan karar kesinlikle “eklenemeyeceği” yönünde olmuştur.

Bu yazımızda öğretmenlerin doğum izinleri hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğretmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğretmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.