Öğretmenler nasıl yetiştirilecek? Devlette işe hangi koşullarda alınacaklar? Performansları işe devam ederken nasıl ölçülecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yayınladığı Öğretmen Strateji Belgesi ile bu sorulara yanıt verdi. Belge, eğitim fakültelerinden atama sürecine önümüzdeki 6 yılın bir yol haritası niteliğinde. İşte ayrıntılar…

Öğretmen Strateji Belgesi Nedir?

2017 ve 2023 yılları arasını kapsayan öğretmen strateji belgesi, Resmi Gazete’de yayınlandı. Belgede öğretmen yetiştirmekten, öğretmenlerin nasıl istihdam edileceğine kadar yol haritası anlatılmaktadır. Öğretmen strateji belgesinde öncelikle iyi öğretmen yetiştirmek amaç olarak kılınmış durumda. Bunun için öğretmen yetiştirme programları ele alınacak. Akademisyenler ilk ve orta dereceli okullarda gözlem yapacak. Eğitim fakültelerinde okuyanlar program tercihini fakülteye girmelerinin ardından yapabilecekler. Mesleğe uygun olmayanlar başka fakülte ve bölümlere geçiş yapabilecek.Öğretmen strateji belgesinde ikinci aşama ise öğretmen seçimi. Bu bölüme göre sadece yazılı sınav değil adayların psikososyal becerileri, ürün seçki dosyası ve mülakat da seçimde kullanılacak. Danışman öğretmen eşliğinde iş başı deneme sistemi hayata geçirilecek. Gerekli bulunursa eğitim fakülteleri dışından da öğretmen ataması yapılabilecek.

Öğretmen strateji belgesi içeriğinin üçüncü aşaması ile meslek sürerken yapılan değerlendirmeler. Öğretmenler 4 senede bir yeterlilik sınavına girecekler. Sonuçlar terfi ve hizmet puanı hesaplamasında kriter olacak. Okullar bölgesel, çevresel ve kurumsal bakımından sınıflandırılacak. Dezavantajlı okullardaki öğretmenlere ek ücret, hizmet puanı, yer değiştirme ve yurtdışı eğitimde öncelik gibi imkanlar sağlanacak.

Öğretmen strateji belgesi ile beraber öğretmen seçimi, öğretmen atamaları gibi konularda köklü değişikliklere gidiliyor. Öğretmen strateji belgesi hakkında soru, sorun,  şikayet ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca tüm detayları öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan MEB tarafından yayınlanmış olan öğretmen strateji belgesini indirebilirsiniz.

Öğretmen Strateji Belgesi İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğretmen strateji belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğretmen strateji belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.