Öğretim görevlisi kimdir, kime denir?

Öğretim görevlisi, doktora derecesine sahip olma zorunluluğu olmayan ve özel uzmanlığı gerektiren konularda yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere geçici veya daimi olarak görevlendirilen kimsedir. Doktorasını tamamlamış öğretim görevlisi, ilgili uzmanlık alanında doçentlik sınavına başvuruda bulunabilirler.

Öğretim görevlileri aynı zamanda başka bir resmi görev almış veya serbest meslek sahibi kişiler de olabilir. Öğretim görevlisi fakülte profesörler kurulunun teklifi ve üniversite senatosu tarafından verilen onay ile esas veya yardımcı öğretim üyesi kadrolarından boş olan birisine tayin edilir. Yine aynı yol izlenerek görevlerine son verilebilir. Nakil ile gelen öğretim görevlileri kendi derelerinde aylık alırken, serbest meslek sahibi olan öğretim görevlilerine ise belirli bir aylık ödenir.Nasıl öğretim görevlisi olunur?

Öğretim görevlisi olmak isteyen adaylar öncelikle YÖK web adresi ve www.devlette.com  üzerinde bulunan akademik personel duyuruları bölümünü yakından takip etmeleri gerekmektedir. Buradaki ilanların 15 günlük başvuru süresi bulunmaktadır. Her yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru şartları farklı olabilmektedir.  Başvuru süresi içerisinde gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Üniversitelerin belirli bir gün ya da tarihte ilana çıkma gibi bir durum söz konusu değildir. O yüzden düzenli olarak bu bölümde yer alan öğretim görevlisi alım ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir?

Başvuru sonrasında ilan edilen sayının 4 katı kadar aday incelemeye tabi tutulur. Bu ön değerlendirme işlemi oluşturulan bir komisyon tarafından yapılmakta olup, sizin yükseköğretim kurumuna bizzat gitmenize gerek duyulmamaktadır. Ön değerlendirme işlemi ALES puanınızın %60’ı ile yabancı dil puanınızın %40’ı dikkate alınarak gerçekleştirilir. Meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler. Yani ön değerlendirme aşamasını geçebilmeniz için ALES puanı, yabancı dil puanı ve not ortalamasının iyi derece olması gerekmektedir.

Ön değerlendirmeden başarıyla geçen öğretim görevlisi adayları yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınav sonrası yapılan ikinci değerlendirme işlemi sırasında ise adaylar ALES puanınızın %30’u, lisans not ortalamanızın %30’u, yazılı sınav notunuzun %30’u ve yabancı dil puanınızın %10’u alınarak sıralamaya tabi tutulurlar. Bu oluşturulan sıralamada alınacak kadro sayısına göre en başarılı olan adaylar listenin başından itibaren yayımlanacak olan bir kararname ile işe alınırlar.

Öğretim görevlisi ile öğretim üyesi arasındaki farklar nelerdir?

Genellikle birbiri ile çok karıştırılan öğretim görevlisi ile öğretim  üyesi arasındaki farklar neler bir göz atalım. Unutulmaması gereken bir konu her iki gruptaki kişiler de öğretim elemanı olarak isimlendirilir.

Öğretim üyesi : Öğretim üyesi akademik kariyeri olan, unvanı olan kişidir. Araştırma görevliliği ile başlar, proflukla sona erer. Birinci dereceden memur olarak emekli olurlar. ilk görevleri bilimsel çalışma yapmaktır.

Öğretim görevlisi : Öğretim görevlisi, doktora yapabilir lakin akademik kariyer yapamaz ve unvan alamaz. Eğer öğretim üyeliği kadrosuna geçmezse ölene kadar öğretim görevlisi olarak kalır. Genellikle öğretim üyeleri üzerindeki birikmiş ders yükünü azaltmak için, eğitimin birinci ikinci sınıflarındaki mecburi temel dersleri vermek üzere kadroya alınırlar.

Bu yazımızda öğretim görevlisi kimdir, öğretim görevlisi nedir, nasıl öğretim görevlisi olunur, öğretim görevlisi olma şartları gibi konulara ve öğretim görevliliği hakkında merak ettiklerinize değindik. Konuda bahsetmediğimiz ya da aklınıza takılan soruları yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRETİM GÖREVLİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğretim görevlisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğretim görevlisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.