Öğrenim Kredisi Nedir, Ne Demektir?

Devlet üniversite öğrencilerinin eğitimlerine sorunsuz devam etmeleri adına çeşitli burs olanakları sunmaktadır. Bu burs olanaklarından bir tanesi de öğrenim kredisidir. Öğrenim kredisi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından verilmekte olan, geri ödemesi zorunlu olan bir burs çeşididir. Öğrenim kredisi, yüksek öğrenim görmekte olan T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacı ile devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilmekte olan, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paraya denilmektedir.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara TÜİK Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanan miktarın ilave edilmesi ile tespit edilmektedir. Peki kimler öğrenim kredisi alabilir? Öğrenim kredisi kimlere verilir?Öğrenim Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

Bir öğrenci aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. Öğrenciye ya burs ya da öğrenim kredisi verilir. Peki kimler öğrenim kredisi alamaz? Kimlere öğrenim kredisi verilmez?

Kimler Öğrenim Kredisi Alamaz?

 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve yüksek lisans-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Sağlık sebebi dışında ön lisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
 • Ön lisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
 • Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler,
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,

Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Peki tüm bu şartlara haiz olan öğrenciler nasıl öğrenim kredisi başvurusu yapabilirler? Üniversiteye ilk kez kayıt yaptıran öğrencilerin öğrenim kredisi müracaatları, üniversite sınavı sonuçları açıklanmasının ardından KYK web adresi üzerinden kabul edilmektedir.  Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, master-doktora öğrencilerinin müracaatları da yine aynı adres üzerinden yapılmaktadır.

Öğrenim kredisi başvurusu sırasında öğrencilerden sadece öncelik belgesi talep edilmektedir. Diğer belgeler ise kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak yapılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan öğrenim kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Başvurusu İçin TIKLAYIN

Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan başvuru sekmesine tıklayarak kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Öğrencilerin öğrenim kredisi başvurusu yapmış olmaları muhakkak kendilerine öğrenim kredisinin çıkacak olduğu anlamını taşımamaktadır. Değerlendirme sonucunda öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler daha sonra www.kyk.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecek ve kazanan öğrencilerden senet yaptırmaları istenecektir. Bahsetmiş olduğumuz öncelik belgelerinin neler olduğunu ve belgeleri nereye teslim etmeniz gerektiğini ise aşağıda belirttik.

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
 • Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
 • Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

Başvurunuzu olumlu olarak gerçekleştirmenizin akabinde başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını ve sonuçları nasıl öğrenebileceğinizi BURADA yer alan yazımız vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.  Bu yazımızda öğrenim kredisi nedir, öğrenim kredisi almak istiyorum, öğrenim kredisi herkese çıkar mı, öğrenim kredisi nasıl ve nereden alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan güncel olarak öğrenim kredisi ne kadar öğrenebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRENİM KREDİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğrenim kredisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğrenim kredisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.