Yüksek öğrenim görmekte olan, T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla normal öğrenim süresi boyunca verilen paraya öğrenim kredisi denilmektedir. Öğrenim kredisi; ön lisans öğrencilerine, lisans öğrencilerine, açık öğretim öğrencilerine, yüksek lisans öğrencilerine ve ikinci öğretim okuyan öğrencilere verilebilmektedir. Bir önceki yazımızda öğrenim kredisi nedir ve kimlere verilir detaylı olarak anlatmıştık. Bu yazımızda öğrenim kredisi ne kadar ve öğrenim kredisi parası nereye yatar detaylı olarak anlatacağız.

2023 Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK aracılığı ile üniversite öğrencilerine her ay düzenli olarak bir para verilmektedir. Bu miktar burs yani geri ödemesiz veya öğrenim kredisi yani geri ödemeli isimleri altında verilir. Peki 2023 yılı için öğrenim kredisi miktarı ne kadardır? Aşağıdaki tabloda yıllara göre öğrenim kredisi miktarları verilmiştir.YılÖğrenim Kredisi Miktarı
2023500 TL
2018470 TL
2017425 TL
2016400 TL
2015330 TL
2014300 TL

Geçtiğimiz sene 470 TL olarak öğrenim kredisi miktarı bu sene yapılan 30 TL’lik bir zam ile beraber 500 TL’ye yükseldi. Öğrenciler her ay 500 TL öğrenim kredisi alacaklar. Bu miktar günümüz şartlarında oldukça iyi bir rakam olarak göze çarpıyor. Peki öğrenim kredisi ne zaman, nereye yatar?

Öğrenim Kredisi Nereye Yatar, Hangi Bankaya Yatıyor?

2023  yılı için 500 TL olan öğrenim kredisi ücretleri Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Ziraat Bankası hesabınıza her ay bu miktar otomatik olarak yatırılmaktadır. Dilerseniz kimliğiniz ile banka şubelerinden veya banka kartınız ile ATM’lerden kolaylıkla ödemenizi alabilirsiniz. Peki öğrenim kredisi ne zaman yatıyor?

Öğrenim Kredisi Ayın Kaçında, Ne Zaman Yatar?

Öğrenim kredisi ücreti her ayın belirli dönemlerinde ödenmektedir. Bu zaman T.C. Kimlik Numaranız vasıtası ile hesaplanmıştır. Aşağıda TC kimlik numaranızın son rakamına göre ödemenizi hangi tarihte alacağınız belirtilmiştir.

  • 0 İle Bitenler Ayın 6’sı itibariyle
  • 2 İle Bitenler Ayın 7’si itibariyle
  • 4 İle Bitenler Ayın 8’i itibariyle
  • 6 İle Bitenler Ayın 9’u itibariyle
  • 8 İle Bitenler Ayın 10’u itibariyle ödenmektedir.

İlk defa müracaatta bulunmuş olup taahhütname onay işlemlerini tamamlayan ÖN LİSANS, LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA öğrencilerimizin ilk ödemeleri aralık ayı itibariyle ekim, kasım ve aralık olmak üzere üç ay olarak yatırılacaktır. Bu yazımızda öğrenim kredisi kaç TL oldu, kaç para oldu, kredi yatma tarihleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Öğrenim kredisi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRENİM KREDİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğrenim kredisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğrenim kredisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.