Öğrenim Belgesi Nedir?

Öğrenim belgesi yani diğer bilinen adıyla öğrenci belgesi kişinin öğrenim hayatının bir kuruma bağlı olduğunu gösteren resmi bir belgedir.  Askerlik işlemleri, iş başvuruları ve daha bir çok işlem için öğrenim belgesi talep edilebilmektedir. Peki öğrenim belgesi nereden, nasıl alınır?

Öğrenim Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

E-Devlet sisteminin hayata geçirilmesi ile beraber kamu kurum ve kuruluşlarında uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirebildiğimiz bir çok işlemi, artık dakikalar içerisinde online olarak yapabilmekteyiz. Bu işlemlerden birisi de öğrenim belgesi alma işlemi. İnternetten öğrenci belgesi almak için turkiye.gov.tr yani E-Devlet Kapısının resmi internet adresine giriş yapmalıyız. Burada E hizmetler bölümünde yer alan, aynı zamanda aşağıda da bağlantısını vermiş olduğumuz öğrenci belgesi sorgulama bölümüne girmemiz gerekmektedir. Daha sonra T.C. kimlik numarası ve şifremiz ile ya da E-İmza gibi diğer giriş seçenekleriyle sisteme giriş yaparak, kolaylıkla öğrenim belgesi çıkartma işlemini yapabiliriz. “YAZDIR” butonuna tıklayarak da belgemizi anında yazdırabilir ve istenilen kuruma iletebiliriz.E-Devlet Öğrenim Belgesi Almak İçin TIKLAYIN

Bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz, herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile beraber temin edebilirsiniz. Şayet almak istemezseniz de öğrenci olduğumuz kurumun öğrenci işlerine müracaat ederek bu belgeyi çıkartabilirsiniz. Ancak daha sonra bu belgenizi onaylatmanız gerekmektedir. Üniversitenizden almış olduğunuz onaysız öğrenim belgesi işinize yaramayacaktır. Şayet lise düzeyinde eğitim görüyorsanız da, öğrenim belgenizi E-Okul üzerinden alabilmektesiniz.

E-Okul Öğrenim Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

E-Okul öğrenci belgesi alma işleminde geçtiğimiz dönemde bazı değişiklikler yaşandı. Artık öğrenci belgesi değil, öğrenim belgesi verilmesine karar kılındı. Öğrenciler E-Okul üzerinden öğrenim belgesi alarak eğitim durumlarını belgeleyebilecekler. Öğrenim belgesi, E-Okul sisteminde Ek-3 olarak geçmektedir. Öğrenciler ve veliler E-Okul sistemine giriş yaparak öğrenim belgesi temin edemezler. Öğrenim belgesi yani Ek-3 belgesi almak için okulunuza müracaat etmeniz gerekmektedir. Öğrencilere bu belge, okulları tarafından imzalı, mühürlü ve sayı numaralı olarak teslim edilmektedir. Öğrenciler E-Okul sisteminden bu belgeyi almaya yetkili olsalar dahi, imza ve mühür bulunmayacağı için belgenin resmi hükmü olmayacaktır. Bu sebepten dolayı mevcut sistemde öğrenim belgesi almanın tek yolu mevcut okulunuza başvuruda bulunmaktır.


DİĞER ÖĞRENİM BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğrenim belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğrenim belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.