Şehir içi ulaşımda yani toplu taşımada belirlenmiş olan ücretler her kişiye göre aynı değildir. Öğrencilere, emeklilere veya yaşlılara gibi bazı kimseler toplu taşımadan yararlanırken diğer tam ücret ödeyen kişilere göre daha az ücret verirler.  Özellikle büyükşehirlerde okuyan, okulu evine uzak olan ve şahsi aracı bulunmayan kimseler için toplu ulaşım araçları büyük önem arz etmekte ve bir ayın çoğu günü bu araçları kullanmaktadırlar. Peki kimler indirimli paso alabilirler? Öğrenci pasosu nereden alınır? Öğrenci pasosu nasıl alınır? Hepsi haberimiz devamında yer almaktadır.

Kimler İndirimli Öğrenci Pasosu Alabilir?

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve örgün eğitim yapan okullarda öğrenim gören öğrenciler, üniversite öğrencileri, açık ilköğretim okulunda, açık öğretim lisesinde , açık öğretim fakültesinde, mesleki eğitim ve öğretim okullarında (çıraklık eğitim, akşam sanat okulu) okuyan öğrenciler indirimli otobüs kartı, indirimli paso ya da başka adıyla indirimli akbil alabilmektedir.NOT : UKOME kararı ile dershane öğrencileri indirimli kart alamamaktadır.  Bu kimselere indirimli toplu taşıma kartı verilmez. Ayrıca Açık İlköğretim, Açık Lise ve Kur’an Kursu öğrencilerinin Öğrenci Kartı alabilmeleri için; 20 yaşından gün almamış olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması gerekmektedir.

Öğrenci Pasosu Nasıl Alınır?

İndirimli öğrenci pasosu almanın iki farklı yolu vardır. Çoğu ilimizde bulunan toplu taşıma işini yüklenmiş olan firmalar internet üzerinden başvuru almaktadır. Bunun haricinde de bireysel olarak kart satış noktalarından indirimli kart almak için başvuruda bulunabilmektedir. Örneğin İstanbul ilimizde online başvuru formu doldurulmalı, akabinde kart ücreti için havale geçilmeli ve bu işlemler onaylandıktan sonra paso vermiş olduğunuz adrese teslim edilmektedir. Çoğu ilimiz için internetten başvuru yapabilmekteyiz. Ancak internetten başvuru yapmak istemeyen kişiler, öğrenci belgesi, 1 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı ile öğrenci pasosu satış noktalarına başvuruda bulunabilir. Burada öğrenci pasosu dakikalar içerisinde hazırlanır ve onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilir.


DİĞER ÖĞRENCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğrenci konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğrenci duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.