Odyolog nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Odyoloji, kişilerin işitme ve denge bozukluklarının tespitini yapan, tedavi ve rehabilitasyonunu gerçekleştiren bir bilim dalıdır. Odyoloji, İngilizce “audiology” kelimesinden türetilmiş bir kelime olup “ses bilimi” anlamına gelen fiziksel ve nörolojik sorunları inceleyen bir bilim dalıdır. Odyolog ise, işitme kaybı ve denge sorunu yaşan hastaların tespiti, ilgili bölüme yönlendirilmesi ve tedavisinden sorumlu kişilere denilmektedir. Odyologlara, odyoloji uzmanı veya işitme bozuklukları uzmanı da denilmektedir.

Odyologlar ne iş yaparlar? Odyologların görevleri nelerdir?

Sağlık Bakanlığı, odyologların görev ve sorumluklarını maddeler halinde belirtmiştir. Odyologlar;  • İşitme ve denge ile ilgili hastalıkların tespitinde uzman doktorun yönlendirmesi ile tanısal testlerin gerçekleştirilmesi ve rehabilitasyonu ile işitme rehabilitasyonu için kullanılacak olan cihazların belirlenmesi, seçimi ve programlanmasını gerçekleştirir.
  • İşitme sağlığının korunması ve işitme kaybının önlenebilmesi için çeşitli çalışmalar yapar.
  • İşitme tarama programlarında görev almakta ve programlardaki testleri gerçekleştirmekle görevlidir.
  • Gürültü ölçümü gerçekleştirerek işitmenin korunması hususunda gerekli önerilerde bulunur.
  • Cerrahi işlemler sırasında cerrahın gerekli görmesi halinde işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonu yapar.
  • Kulağa implate edilen cihazlarla ameliyat sırasında ve sonrasında cihaz ayarlarını gerçekleştirir.
  • İşitsel algı değerlendirmesi ve rehabilitasyonu yapar.
  • İşitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görev alır.

Odyolog nasıl olunur?

Odyolog olmak için liseyi bitirmenizin ardından üniversite giriş sınavlarında gerekli puanları elde ederek, üniversitelerde bulunan odyoloji bölümü kazanmalı ve akabinde bölümü başarı ile bitirmelisiniz. 4 senelik lisans eğitimini bitirmenizin ardından odyolog unvanını kazanırsınız.  Odyoloji bölümünde öğrenciler; anatomi, fizyoloji, akustik gibi çeşitli dersler almaktadırlar.

Odyologların çalışma alanları ve iş bulma olanakları

Odyoloji bölümü ülkemizde 2011 yılından sonra açılmış olan bir bölümdür. Yani ülkemiz için oldukça yeni bir meslek grubundan bahsediyoruz. Bu sebepten dolayı meslekte duyulan ihtiyaç bir hayli fazladır. Odyologlar; kamu ve özel sektör hastanelerinde, muayenehanelerde, işitme cihazı üretim ve satış merkezlerinde ve daha bir çok yerde çalışma imkanına sahiptirler. Odyologlar ayrıca formasyon eğitimi de alırlarsa okullarda işitme engelliler öğretmeni olarak da görev yapabilmektedirler.

Odyoloji programından mezun olanlar odyoloji yüksek lisansı yaparak pediatrik odyolog, eğitim odyoloğu, klinik ve rehabilitasyon odyoloğu gibi unvanlar alarak farklı sektörlerde uzman olarak çalışabilmektedir. Odyolog olarak çalışanlarda kariyer ilerlemesi yoktur.

Bu yazımızda odyolog olma şartları nelerdir, kaç yıl okur gibi odyolog mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan odyolog maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ODYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, odyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan odyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.