Devletimiz maddi yetersizliği olan vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına yardımlarını hiçbir zaman sakınmamıştır. Devletimiz tarafından kış aylarına girmiş olduğumuz şu zamanlarda da verilmekte olan yardımlardan bir tanesi de yakacak yardımı yani odun kömür yardımıdır. Bu yardım kış aylarında insanların soğuklardan korunması, evlerinde sıcak bir biçimde oturmalarını sağlamak için verilmektedir. İhtiyaç sahiplerinin odun ve kömür ihtiyacını karşılamak için detaylı araştırmalar yapılmakta ve bu yardım kendilerine ulaştırılmaktadır. Peki odun ve kömür yardımı kimlere yapılır, bu yardımdan nasıl yararlanılır, başvuru nasıl ve nereye yapılır?

Öncelikle kömür yardımı yapan çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun bulunduğunu bilmeliyiz. Belediyeler, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve çeşitli sivil toplum kuruluşları odun ve kömür yardımı yaparak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılamak adına çalışmaktadır.  Peki kimlere odun ve kömür yardımı yapılır?Kimler odun kömür yardımı alabilir, kimlere verilir, alma şartları nelerdir?

Öncelikle devletimiz ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bu yardımların ihtiyaç sahiplerine yapılması için büyük özen sarf etmektedirler.  İhtiyaç sahiplerinin kimler olduğu ise muhtarlar aracılığı ile öğrenilmektedir. Muhtarlar mahallelerinde bulunan fakir ve muhtaç aileleri tespit etmekte ve bu kişilerin listesini yardım kuruluşlarına vermektedir. Akabinde belediyeler ve Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan kuruluşlar bu listeler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım etmektedir.

Odun ve kömür yardımı başvurusu nasıl nereye yapılır?

Muhtarlardaki listeler genel itibariyle fakir ve muhtaç aylığı alan ihtiyaç sahipleridir. Şayet bu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız ve maddi gücünüzün ısınmak için yeterli odun ve kömürü alabilecek durumda olmadığını düşünüyorsanız muhtarlığa başvuru yapabilirsiniz.  Akabinde maddi gücünüzün tespit edilmesi ile bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Belediyeler, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu kömür yardımı miktarı farklı olsa da genel itibariyle 500 kg civarında bir yardım aile başına yapılmaktadır. Ücretsiz odun ve kömür yardımı yani yakacak yardımı alma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ODUN VE KÖMÜR YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, odun ve kömür yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan odun ve kömür yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.