2019 ÖABT Sınavı Tarihi

2013 yılında yapılan düzenleme ile beraber öğretmen adayları atanabilmek için KPSS sınavı haricinde açılımı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi olan ÖABT sınavına katılmak zorundadırlar. Türkçe, İlköğretim matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, lise matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, rehber öğretmen, sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunları öğretmen olarak atanabilmeleri için ÖABT sınavına katılmak durumundadırlar. Peki 2019 yılı ÖABT sınavı ne zaman yapılacak? ÖABT sınavı tarihi ne zaman?

2019 ÖABT Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM tarafından her sene açıklanan ÖSYM sınav takvimine göre 2019 ÖABT sınavı 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak.  Adaylar 28 Temmuz tarihinde yapılacak olan sınav için 3 ila 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirmek durumundadırlar.  Sınav için geç başvuru tarihi ise 28 Mayıs 2019 olarak belirlenmiş.2019 ÖABT Sınavı Hangi İllerde Yapılacak?

ÖSYM tarafından ÖABT sınavı için sınav merkezleri de açıklanan diğer bilgiler arasında. Buna göre ÖABT 2096 Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde gerçekleştirilecek.

Adaylar ÖABT sınavında 50 adet soruyu, kendilerine verilen 75 dakikalık süre zarfında yanıtlamaya çalışacaklar. ÖSYM tarafından yapılan ÖABT, KPSS gibi sınavlara girecek olan tüm adaylara şimdiden www.devlette.com olarak başarılar dileriz. ÖABT hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖABT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öabt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öabt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.