Numarataj Nedir, Ne Demektir?

Numarataj, belediye komşu bölgeleri içinde yer alan bulvar, meydan, yol, cadde ve sokaklar gibi yerlerin kenarlarında yer alan binaların adres bulma konusunda işe yarayan, binaların yanında gördüğümüz mavi plaka şeklinde levhaya denmektedir. Bu levhalar sayesinde hangi alanda hangi adreste hangi ev ve diğer bilgileri rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Kısacası bir evin ya da bölgenin adresini bulmak için bu Numarataj levhalarından yararlanarak bulabilmekteyiz.

Bunun yanı sıra köy, mahalle, bulvar, tarla, meydan, bölge, evler, sokaklar ve caddelere isim ya da numara, yapılara ise numara yazılması zorunlu olduğundan dolayı Numarataj zorunludur diyebiliriz. Bunlarla beraber meydan, mahalle, bulvar, sokaklar ve caddelerin Numarataj levhaları hiç değişmeyecek şekilde tanıtılır ve numarası yazılır. Belediye sınırlarında bulunan isim ya da numaralar sadece bir defa olmak üzere birden fazla başka yerlere verilmemektedir.Aynı biçimde 31.07.2006 gününde 26245 numaralı resmi gazetede yürürlüğe giren yayında adres ve numaralama hakkında yönetmeliğe göre cadde, meydan ve sokaklarda cephesi olan binalara Numarataj verilmektedir. Yeni yapılacak olan binalarda ise Numarataj belgesi alınması zorunlu olup gerekli yerlerden belgeler temin edilebilmektedir. Bunun için bulunulan belediyeye başvurmak gerekmektedir.

Numarataj Belgesi Nasıl Nereden Alınır?

Numarataj belgesi, yeni yapılacak ya da yapılmış olan yapılar için alınan belgedir. Bu belgeyi alabilmek için nerede ikamet ediliyor ise orada bulunan belediyeye giderek başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için istenen belgeler şu şekildedir.

 • Numarataj belgesi için dilekçe,
 • Binanın olduğu tapu belgesi ve fotokopisi,
 • Binayı kullanmak için gerekli izin belgeleri,
 • Kiracı Numarataj belgesi alacak ise kira kontratı ve fotokopisi
 • Numarataj harç bedeli ödendiğine dair belge, (ilk kez Numarataj alanlar harç yatırmak zorundadır, bunun dışında bir daha yatırmamaktadır.)
 • Şayet başkası işlemleri takip edecek ise vekaletname ve fotokopisi gerekmektedir.

Her ne kadar gerek duyulmasa da bazı belediyeler fotokopi almanın yanı sıra asıllarını da görmek isteyebildiği için mutlaka asıllarını da götürmelisiniz. Son olarak istenen yapının bulunduğu bölgenin krokisidir. Buna Numarataj krokisi denir. Krokinin amacı ise yapının bulunduğu mahalle, sokak ve etrafında nelerin olduğunu, kaç kat olup ne kadar bağımsız bölüm ve kapı numaraları bulunuyor bunu göstermektedir.

Ulusal Adres Ver Tabanı olan UAVT ve Numarataj Banko Sistemine kayıt ederek Numarataj müdürlüğü bu konuda keşif memurları da göndererek yapının bulunduğu yere gider ve kontrolü yaptıktan sonra kaydı geçerek Numarataj kaydını gerçekleştirir.

Numarataj başvurusunu ancak tapu sahipleri ya da kiracılar kira kontratı getirdiği takdirde yapabilir. Üçüncü şahısların yapabilmesi için vekaletname gerekmektedir. harç parası ile ilgili olarak 5216 numaralı yasanın 7 ve 23. Maddesiyle beraber 2464 numaralı yasanın 97. Maddesine göz atabilirler. Bu yasaya göre Numarataj ücretleri ise şu şekildedir.

 • Çok katlı konutlar için 6360 numaralı yasa gereği 450 TL,
 • İş yerleri için 6360 numaralı yasa gereği 250 TL,
 • Hobi Bahçeleri için 6360 numaralı yasa gereği 100 TL,
 • Tek konutlar için 6360 numaralı yasa gereği 300 TL,
 • Tek konutlar olan dublex ve triplexler için 500 TL,
 • Çok katlı konutlar için 600 TL,
 • İşyerleri için 450 TL,
 •  Hobi bahçeleri için 200 TL,
 • Yol için keşif bedeli 140 TL,
 • Diğer yapılar olan istinat duvarları, fore kazıklar ve iksa gibiler için 500 TL harç bedel ücreti bulunmaktadır.

Bu yazımızda numarataj almak için gerekli belgeler nelerdir, numarataj nasıl çıkartılır, kaç paradır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NUMARATAJ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, numarataj konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan numarataj duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.