Nüfus cüzdanı tasdikli sureti örneği; genel anlamda nüfus cüzdanı fotokopisi ile karıştırılan kavramlardır. Aslında, nüfus cüzdanı tasdikli sureti / örneği de bir nüfus cüzdanı kopyasıdır ve içinde nüfus cüzdanında bulunan tüm bilgileri içermektedir. Fotokopiden farkı resmi makamlarca mühürlenmiş ve onaylanmış olmasıdır.

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti / örneği hangi kurumlardan alınır?

Nüfus cüdanı tasdikli sureti almak için 2 kurum size yardımcı olacaktır;  • Noter,
  • Mahalle muhtarı.

Birçok kişi bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü tarafından temin etmeye çalışmakta ancak bu işlem uzun bir süredir mahalle muhtarları ile noterlere aktarılmış durumda. Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeniz halinde yetkililer sizi bu iki seçenekten birine yönlendirecektir.

Kişi ikamet ettiği bölgede bulunan, bağlı olduğu muhtardan bu belgeyi alabilmektedir. Muhtar gerekli belgeyi sistemde çıkan bilgilerinize göre doldurduktan sonra mühürleyerek onaylamaktadır. Bu belgeyi temin etmek istemeniz halinde 3 TL ile 5 TL arasında değişebilen mühür ücretlendirmesi dikkate alınmalıdır.

Muhtara ulaşamayacak konumda olan kişiler geçici ve acil bir durumda nüfus cüzdanı fotokopilerini noterde aslı gibidir onayı aldıktan sonra ilgili konuda kullanabilmektedirler ancak noterde onaylatılan bir belgenin bedeli muhtardaki mühür ücretlendirilmesinden birkaç kat fazla olabilir.

Nüfus cüzdanının tasdikli sureti örneği nasıl alınır?

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti almak için bir takım adımlar izlenmesi gerekmektedir.

  • Öncelikle elinizde mutlaka bir adet vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
  • TC kimlik numarası sizin için bu belgeyi almanız adına en önemli adım çünkü sorgulama TC ile yapılmaktadır. TC numarası mutlaka yanınızda olmalıdır.
  • Muhtarlığa başvuru yapılmalıdır.
  • Muhtar belgede bulunan bilgileri kayıttaki bilgilere göre doldurup gerekli olan bölüme fotoğrafı yapıştırıp üzerine mühür basarak belgeyi onaylamalıdır.
  • Mühür ücreti ödendikten sonra ilgili kurumda kullanılmak üzere belgeyi elde edebilirsiniz

Eğer muhtarlık dışında bu belgeyi alacaksanız; muhtar dışında noterden alınacak belge için çok acil bir durum olması gerekmektedir çünkü noterden alınan belgeler her zaman geçerli sayılmamaktadır. Noter seçeneği ancak çok özel durumlarda başvurulması gereken bir seçenektir ve geçici olarak bir yerde bulunması gereken kişiler ya da muhtara ulaşamayacak konumda olanların son çaresi olarak kullanılması daha doğrudur. Bu yazımızda nüfus cüzdanı tasdikli suretini alma hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NÜFUS CÜZDANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nüfus cüzdanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nüfus cüzdanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.