Ülkemizde modern çağın gerekliliklerini yerine getirerek her geçen gün çok sayıda değişiklik yaşanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de artık ihtiyaçları karşılayamayan ve değiştirilme kararı alınan nüfus cüzdanlarıdır. Eski alışmış olduğumuz, yıllardır hayatımızda olan nüfus cüzdanlarına artık yavaş yavaş veda ediyor ve yeni çipli kimlik kartlarına geçiyoruz. Yeni kimlik kartları ile eski kimlik kartları arasında çok sayıda fark bulunuyor. Ancak eski kimliklerde yer alan T.C. kimlik numarası, isim, soy isim, adı, doğum tarihi, baba adı, anne adı, seri no gibi çeşitli bilgiler yeni çipli kimlik kartlarında da yer alıyor. Peki bu kimlik kartlarında seri no nerede yazıyor? Nüfus cüzdanı seri no nasıl öğrenilir?

Nüfus cüzdanı sıra numarası ve seri no nedir, ne demektir, ne işe yarar?

Nüfus cüzdanlarında yer alan seri numarası; bir harf ve iki rakamdan, sıra numarası da; altı basamaklı rakamlardan oluşan kimliğin barkodudur. Seri numarası erkeklerde tek sayı, kızlarda ise çift sayıdan oluşmaktadır. Nüfus artışına göre, erkeklerde en yüksek sayı 13 olabilecek iken, kızlarda ise en yüksek sayı 10’dur. Yazı karakteri olarak, bilgisayar programlarında yer almayan özel bir karakter ile yazılır. bu karakter, sahte kimlik düzenlenmesinin önlenmesi ve tespiti için önem arz etmektedir . Seri numarası ve seri no sahte kimliklerin ayırt edilmesinde kullanılan en önemli etkendir. Peki bu numaralar nerede yazar?Nüfus cüzdanı sıra numarası ve seri no nerede yazar, nasıl bulunur?

Eski kimliklerde sıra numarası ve seri no resmin hemen altında yer almaktadır. Sıra numarası “M16” gibi bir harf ve iki rakam ve seri no ise 6 haneli bir rakamdır.  Yeni çipli kimliklerde ise sıra numarası ve seri no fotoğrafın yan tarafına ve doğum tarihinin hemen altına alınmıştır.

Bu yazımızda nüfus cüzdanı sıra no ve seri no nedir, nerede yazar, hangisi, nasıl öğrenilir, öğrenme, neresidir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kimlik veriliş tarihi hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER VATANDAŞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vatandaşlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vatandaşlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.