Nüfus cüzdanı veya kimlik, bir ülkenin vatandaşlarına devlet tarafından verilen, kimlikleri ile kişisel durumlarını gösteren resmi belgelere denilmektedir. Nüfus cüzdanlarında kişinin ismi, soy ismi, medeni hali, T.C. kimlik numarası gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. Nüfus cüzdanı; kafa kağıdı, kafa koçanı, nüfus kağıdı, nüfus tezkeresi gibi isimlerle de anılmaktadır. Peki kişiler yanlarında bu kimlikleri taşımak zorunda mıdır?

Kimlik taşımak zorunlu mudur?

Herkes kimliğini belirtir bir belgeyi üzerinde taşımak zorundadır. Ancak bu sadece nüfus cüzdanı olmayabilir. Yanınızda ehliyet, pasaport ya da avukat kimlik kartı gibi belgelerin bulunması da yeterlidir.Üzerinde kim olduğunu gösterir kimlik belgesi bulunmayan veya kimliğini bir belgeyle ya da başka surette kolluk kuvvetine ispatlayamayan, ya da sunulan kimlik belgelerin doğruluğundan şüphe edilmesi halinde, bu kişilerin aranan kişilerden olup olmadıkları anlaşılıncaya kadar veya gerçek kimliği ortaya çıkıncaya kadar 24 (yirmi dört) saati geçmemek üzere yakalanabilir. Ancak kolluk kuvvetlerinin kimlik sorabilmeleri için belirli durumların oluşması gerekmektedir. Gelin önce bunları sıralayalım.

  • Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,
  • Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek,
  • Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek,
  • Kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya mal varlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek,

amacıyla durdurabilir. Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz.

Çocukların nüfus cüzdanı taşıması zorunlu mu?

On beş yaşını dolduran her çocuk kimlik taşımak zorunda zaten kimlik bildirme kanununda da çok açık bir şekilde yazılmıştır.

Kimlik taşımama cezası nedir, ne kadardır?

5326 sayılı Kabahatler Kanununda “Madde 40 – (1) Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından yüz beş Türk Lirası idari para cezası verilir.” hükmü yer almaktadır. Yani kimlik taşımamanın cezası 105 TL‘dir.

Bazı basın yayın organlarında OHAL süresince kimlik taşımanın ayrıca cezaya tabi olduğu gibi çeşitli haberler verilmektedir. Kimlik taşımamanın cezası yukarıda bahsettiğimiz gibidir. OHAL süresince veya değil ayrıca bir cezası bulunmamaktadır.

Bu yazımızda kimlik taşımama cezası nedir, kimlik taşımamak suç mudur, kimliksiz gezmenin cezası, kimlik taşıma zorunluluğu kanunu, kimlik taşıma yaşı kaçtır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz nüfus cüzdanımı kaybettim ne yapmalıyım sayfamızdan nasıl yeniden çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


DİĞER NÜFUS CÜZDANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nüfus cüzdanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nüfus cüzdanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.