Noter nedir, kime denir?

Noterlik mesleğini gerçekleştiren kişilere noter denilmektedir. Noter hukuki güvenliği tahsis etmek ve anlaşmazlıkların önüne geçmek için işlemleri belgelendiren ve kanunlarla tanımlanmış olan diğer görevlerini yerine getiren kişilere denilmektedir. Kısaca noter; hukuki ilişkilerin düzenlenmesi, resmiyet kazanması ve benzeri hususların sağlanması için görev yapan kimselerdir. Noterlikler; birinci, ikinci, üçüncü sınıf noterlik olmak üzere kendi içerisinde ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma görev yaptıkları alandaki nüfus, iş yoğunluğu ve noterlik geliri esas alınarak Türkiye Noterler Birliği mütalaası olan Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir.

Noterler ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Günümüzde bir belgeyi onaylatmak için veya vasiyetname, taahhütname, beyanname, ibraname, tespit tutanağı, vasiyetname gibi çok sayıda belgeyi almak için noterliklere müracaat ediyoruz. Noterlikler genel olarak ülkemizdeki en kalabalık kurumlardan bir tanesidir.Noterlerin çalışma alanları oldukça geniştir. Hatta ve hatta insanın bulunduğu ve hukukun olduğu her alanda noterlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek olarak yılbaşı çekilişinde noterler hazır bulunur ve çekilen kurayı onaylarlar ya da şirketin kanunlara göre tutulması gereken defterlerini onaylarlar. Bunun gibi sayısız görevi yerine getirirler.

Noter nasıl olunur?

Noter olabilmek için öncelikle hukuk fakültesini tamamlamış yani bitirmiş olmanız gerekmektedir. Akabinde de avukatlık stajınızı tamamlamanız gerekiyor. Tabi sadece bu kadar değil. Bu aşamaları geçen kimseler noterlik belgesi alabilmek için başvuruda bulunmalıdırlar. Noterlik başvurusu için gerekli olan güncel belgeler http://hmgm.adalet.gov.tr/sayfalar/noterlikbelgeburosu.html adresinde verilmiştir. Bu belgelerinizi hazırladıktan sonra noterlik müracaatınızı bizzat Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’ne veya Cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edebilirsiniz. Başvurunuzu usule uygun bir şekilde gerçekleştirdikten sonra 60 gün içerisinde noterlik belgeniz hazırlanmakta ve tarafınıza teslim edilmektedir.

Noterlik nasıl açılır?

Noter olmak için gerekli yetki belgelerini almanızın ardından da noterlik açmak için beklemeniz gerekmektedir. Beklemek diyorum çünkü istediğiniz konuma noter açarak işlem yapmaya başlayamazsınız. Bunun için de münhal bulunan noterlik ilanlarını takip etmeli ve arzu ettiğiniz konumda bir ilan çıkması durumunda da başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Bu aşamayı da geçmenizin ardından noter açarak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.  Noter açmak için beklenilen sıra bir hayli yüksek olabilmektedir. Noterlik belgenizi almanızın ardından senelerce noter açmak için bekleyebilirsiniz. Bunun nedeni her il ve ilçedeki noter sayısı belli olup görev süresinin bitmesi, emeklilik ve ölüm halinde noter değişimi yapılmasıdır.

Noterlik oldukça rağbet gören bir meslektir. Bunun asıl sebebi de noterlerin oldukça yoğun olmaları ve  gelirlerinin yüksek olmasıdır. Bu yüksek gelir kişilerin mesleğe olan ilgisini arttırmaktadır. Peki noterler tahminen ne kadar gelir elde ediyorlar. Bu konuda detaylı bilgilere noterler ne kadar para kazanıyor yazısından ulaşmanız mümkündür.

Bu yazımızda noter olmak için ne yapmalıyım, noter olmak için hangi fakülteden mezun olmak gerekir, kimler noter olabilir, olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NOTER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, noter konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan noter duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.