Noter, bireylerin haklarını güvenceye almak ve bu yolla anlaşmazlıkların önlenmesini veya hakça çözülmesini sağlamak için hukuk belgelerini düzenleyen ve onaylayan kişilere denilmektedir. Noterler; gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerini, alım satım sözleşmelerini yaparlar, protesto, ihbarname ve ihtarname gönderirler. Vatandaşlarımız bir şekilde noterlere işi düşmektedir. Noterlikler ise genel itibariyle oldukça kalabalık ve sıra beklenen kurumlardır. Bu yüzden erken saatlerde gidip işimizi halletmek sıra beklememek adına daha iyi olacaktır. Peki noterler sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Noterlerin çalışma saatleri, mesai saatleri ve çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında yer almaktadır.

Noterlerin Çalışma Saatleri ve Günleri 2020

Ülkemizde hizmet sunmakta olan noterler hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) günleri sabah saat 08:30’da hizmet vermeye başlamakta ve akşamları da saat 17:00 itibariyle kapanmaktadır. Noterler bunun dışında saat 12:30 ile 13:30 saatleri arasında da öğle arası yani öğle tatili sebebi ile kapalı durumdadır. Noterlerin kapanış saatleri yaz ve kış ayları sebebi ile yarım saat değişebilmektedir. Bu durumda www.devlette.com olarak gerekli duyuruları gerçekleştirmekteyiz.Noterler Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Noterler; Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu çalışmazlar. Fakat yasalarda noterlerin Cumartesi ve Pazar günlerinde de vasiyetname tanzim ve tasdiki veya gecikmesinde zarar umulan noterlik işlemlerini yapabilecekleri belirtilmiştir. Tatil gün ve saatlerinde iş yapılması sebebinin evrakta gösterilmesi ve bu işlemin yevmiye defterinin tatilden sonraki ilk numarasına kaydedilmesi zorunludur. Fakat hafta sonu açık noter bulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebepten işlemlerinizi hafta içi halletmelisiniz.

Noterler Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Noterler; Ramazan Bayramı ( Şeker Bayramı ) ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda bayram tatili sebebi ile kapalıdır. Bunun dışında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de hizmet sunmamaktadır. Arefe günlerinde ise öğleye kadar açıktır. İşlemlerinizi bu doğrultuda halletmeniz gerekmektedir.

Noter odaları bu çalışma saatleri hakkında her sene toplantılar yapmakta ve çalışma saatlerini yeniden düzenlemektedir. Bu toplantılardan çıkan kararlar neticesinde noterlerin çalışma saatleri belirlenir ve bu saatler dışında noterler iş kabul etmezler. Yazımızda belirttiğimiz gibi noterlerin hafta sonu da çalışmak için yetkiye sahiptirler. Ancak hafta sonu çalışmaları noter odaları tarafından kabul edilmediği için kapalı durumda bulunmaktadırlar. Yani nöbetçi noter bulunmamaktadır.

Noterlerde; şirket sözleşmesi, temlik, taahhütname, fesihname, ibraname, vekaletname, evlenme sözleşmesi, vasiyetname gibi çok sayıda iş ve işlemi halledebilirsiniz. Vermiş olduğumuz çalışma saatleri; Ümraniye, İstanbul, Pendik, Şişli, Kadıköy, Tuzla, Esenyurt, Maltepe, Kartal, Afyon, Antalya, Adana, Alanya, Ataşehir, Aksaray, Mamak, Ankara, bugün, Balıkesir, Bodrum, Bayrampaşa, Batman, Bandırma, Başakşehir, Ceyhan, Çorum, Çerkezköy, Çeşme, Cebeci, Çorlu, Çanakkale, Çiğli, Çayırova, Düzce, Denizli, Diyarkabır, Derince, Demetevler, Dudullu, Didim, Eskişehir, Erzurum, Edirne, Elazığ, Esenler, Fethiye, Fatsa, Finike, Giresun, Gaziantep, Güneşli, Hatay, Bursa, Konya, Kilis, Kahramanmaraş, Kütahya, Kayseri, Manisa, Malatya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak gibi tüm il ve ilçelerimiz için geçerli olan çalışma saatleridir.

Bu yazımızda noterlerin çalışma saatleri, açılış kapanış saatleri ile çalışma günleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NOTERLER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, noterler konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan noterler duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.