Nikah memuru nedir, kime denir?

Ülkemizde resmi nikah 1926 yılında Medeni Kanunu’nun kabul edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Resmi nikah yasalara uygun olarak nikah memuru tarağından kıyılan ve devlet kayıtlarına geçen nikah demektir. Resmi nikah ile beraber de yeni bir meslek dalı ortaya çıkmıştır. Bu meslek dalı nikah memurluğu ya da diğer adı ile evlendirme memurluğudur. Belediye bulunan yerlerde nikahı belediye başkanı veya onun görevlendirdiği vekil tarafından kıyılabilir. Yine köylerde de nikah muhtar tarafından kıyılabiliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde nikah kıyma yetkisi yine müftülüklere verilmiştir. Farklı kişilerin bu yetkiye sahip olmasına rağmen halen ülkemizde nikahların büyük çoğunluğu nikah memurları tarafından kıyılmaktadır. Bu sebepten kişiler bu mesleği icra etmek için meslek hakkında bilgiler elde etmek istemektedirler. Peki nikah memuru tam olarak hangi görevleri yerine getirir, sorumlulukları ve yetkileri nelerdir, ne iş yaparlar?

Nikah memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • Evlenmek isteyen kişilerin başvurularını kabul etmek.
  • Evlenme dosyasını hazırlamak ve koordinasyonunu sağlamak.
  • Başvuru yapan kişilerin kütüklerini inceleyerek evlenmelerine bir engel var mı, yok mu incelemek.
  • Nikah cüzdanını hazırlamak.
  • İlçe nüfus müdürlüğüne evlilik akdini bildirmek.
  • Belirlenen gün ve saatte belediye başkanına vekaleten nikah akdini gerçekleştirmek.
  • Yapılan bu işlemlerin kayıtlarını tutmak ve saklamak.
  • İlgili yasalarla belirlenen görevleri itina ve çabuklukla yürütmek.

Nikah memurlarının yasalarca belirlenmiş olan görevleri bu şekildedir. Peki nikah memuru nasıl olunur, hangi bölümden olunur, olmak için hangi liseye gitmek gerekir?Nasıl nikah memuru olunur?

Nikah kıyma yetkisi yazımız başında da belirttiğimiz üzere belediyelerde belediye başkanlarına aittir. Belediye başkanları bu yetkilerini başka bir devlet memuruna devredebiliyorlar. Yetkilerini devrettikleri bu kişilere nikah memuru deniyor. Nikah memuru olmak için belediye bünyesinde çalışan bir memur olmanız ve belediye başkanının sizi nikah memuru olmak için görevlendirmesi yeterlidir. Bunun dışında nikah memuru olmak için herhangi bir üniversite veya bölüm mezunu olmanıza bile gerek yoktur. Ülkemizde çok sayıda lise mezunu nikah memuru görev yapmaktadır.

Nikah memuru olma şartları nelerdir, kimler nikah memuru olabilir?

Nikah memuru olmak istiyorum, nasıl olurum diyen vatandaşlarımız için tek şart belediye bünyesinde çalışmaktır. Belediye bünyesinde çalışmak olan tüm memurlar nikah memuru olabiliyor. Bunun için tabi belediye başkanının yetki vermelidir. Belediye başkanının gözüne girebilen kişiler bu mesleği icra edebiliyorlar.

Bunun haricinde; toplum önünde konuşmaktan zorlanmayan, özgüven sahibi, giyimine özen gösteren kişiler nikah memurluğu görevini daha rahat yerine getirebilmektedir.

Nikah memuru olma şartları

Nikah memurlarının çalışma saatleri nasıldır?

Nikah memurluğu yani evlendirme memuru mesleği hakkında en çok merak edilen konuların başında da nikah memurlarının günde, haftada ve ayda toplamda ne kadar mesai yaptıkları yani çalıştıklarıdır. Nikah memurları tıpkı diğer memurlar gibi haftalık 40 saat çalışma süresine sahiptirler. Fakat nikah memurları ihtiyaç durumunda hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de nikah kıyabilmektedirler.

Bu yazımızda nikah memuru kimdir, ne demektir, olmak için ne yapmalı, yetkisini kimden alır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan NİKAH MEMURU MAAŞLARI hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER NİKAH MEMURU İLANLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nikah memuru ilanları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nikah memuru ilanları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.