2016 Yılında Ne Kadar Öğretmen Alınacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden demokrasi nöbetinde vatandaşlarla buluştu. İsmet Yılmaz’a bir basın çalışanı lisansı iptal edilen ve açığa alınan öğretmenlerin yerine bu sene atama yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine, sözleşmeli ve mülakata bağlı öğretmen alımı yapılacağını açıkladı.

Bilindiği üzere daha önce öğretmenler alımlarının Şubat ayında yapılacağı açıklanmıştı. Ancak ülkemizin yaşadığı olağanüstü durum göz önüne alındığında atamaların daha erken bir tarihte yapılması gündeme gelmişti. İsmet Yılmaz bu haberi doğruladı ve atamaların Şubat ayından önce bir tarihte yapılacağı müjdesini verdi.  İsmet Yılmaz 2016 yılında sözleşmeli öğretmen alımı ve mülakatla öğretmen alımı yapılacağını belirtti.Kapatılan Okullardaki Öğrencilere Ne Olacak?

Bakan Yılmaz, Fethullah Gülen’e bağlı olması dolayısıyla kapatılan okulların ve bu okullarda öğrenimlerine devam eden öğrenciler hakkında merak edilenleri yanıtladı.

“Öğrenciler bizim öğrencilerimiz ve hiçbirisini mağdur etmeyeceğiz. Birçoğu özel okula gidiyor. Devletin malı olan o okulları da biz işleteceğiz ama öğretmenlerin, öğretmen lisansları iptal edilmiştir. O öğretmenlerle değil, Milli Eğitim Bakanlığının yeni alacağı öğretmenlerle eğitime devam edeceğiz. Öğrencilere şunu söylüyoruz; hiç kimse mağdur olmayacak. Eskisinden çok daha iyi bir eğitimi inşallah evlatlarımıza vereceğiz.”

Ayrıca öğretmen alımına ilişkin olarak, meslekten çıkarılan öğretmenlerin lisanslarının iptal olduğunu ve açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alımı yapılacağını belirtti. Bu da toplamda 20 binin üzerinde bir öğretmen alımının yapılacağına işaret demektir. İsmet Yılmaz, net rakamı verebilmek için zaman geçmesi gerektiğini ve halen operasyonların sürdüğünü de aktardı.


DİĞER ÖĞRETMEN ATAMALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğretmen atamaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğretmen atamaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.