İşsizlik rakamlarının son yıllarda hızlı bir şekilde yükselmesi, ekonomide yaşanan olumsuz faktörler iş arayanları farklı iş kollarına itmiş durumda. Özellikle belediyelerin bünyesinde çalışmak iş arayanlar kişiler için öncelikli tercih sebebi olmuş durumda. Zabıta memurluğu kadrosu son yıllarda çok sayıda başvuru almış görünüyor. Bu sebepten dolayı okurlarımız için nasıl zabıta memuru olunur, zabıta memuru olma şartları nelerdir, zabıta olmak için gereken şartlar nelerdir detaylı bir şekilde inceledik. Zabıta memuru kimdir öğrenmek için bir önceki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nasıl Zabıta Memuru Olunur?

Zabıtalar, ülkemizde belediyelere bağlı olarak görevlerini icra eden, çalıştıkları alan içerisinde huzur ve güven ve düzenin sağlanması konusunda hizmetler sunan, belediyeler tarafından istihdam edilen kimselerdir.  Zabıta memuru olmak için belediyeler tarafından çıkarılan zabıta memuru alımı ilanlarını takip etmeli ve bu ilanlara başvuruda bulunmalısınız. Ancak belediye bünyesinde bulunan her meslek dalında olduğu gibi zabıta memuru olanlardan da belirli şartları taşımaları istenilmektedir. Zabıta alımlarında askerlik durumu, boy, kilo, yaş gibi şartların yanında, KPSS sınavına katılmış olmak gibi şartlar da aranmaktadır. Bu şartları sağlayan ve belediye zabıta alımı ilanlarını takip ederek başvuruda bulunan adaylar arasından en yüksek KPSS puanına sahip adaylar mülakata çağırılırlar, mülakat aşamasını da geçen adaylar zabıta memuru olmaya hak kazanmaktadırlar. Peki bu bahsedilen zabıta memuru olma şartları nelerdir? Gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.Zabıta Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Kuşkusuz zabıta memuru olmak için de diğer meslek dallarında olduğu gibi bazı genel şartlar aranmaktadır. Belediyeler bazı durumlarda bu şartları genişletebilse de, çoğu durumda aşağıdaki başvuru şartları aranır.

  • Türkiye CUMHURİYETİ vatandaşı olan adaylar.
  • 25 yaşını doldurmamış olan adaylar.
  • Kamu haklarının hiçbirinden mahrum olmayan adaylar.
  • Yüz Kızartıcı bir ceza almamış olan adaylar.
  • Yasa uyarınca herhangi bir durumdan dolayı hüküm giymemiş olan adaylar.
  • Erkek adaylar için askerlikle İlişkisi Bulunmayan adaylar.
  • En az lise mezunu olan adaylar.
  • Erkeklerde en az 1.75 m boyunca olmak Kadınlarda 1.67 Boyunda olan adaylar.
  • Boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg. dan fazla fark olmamak. gibi şartlar aranmaktadır.

Şayet yukarıdaki şartları sağlıyorsanız, sizler de birer zabıta memuru olabilirsiniz. Zabıta memuru olmak için tek yapmanız gereken belediye zabıta ilanlarını takip etmek kalıyor. Belediyelere zabıta memurluğu için başvurularda çoğu zaman en az 60 KPSS puanı şartı aranmaktadır. Daha sonra ise KPSS puanının %50’si ile sözlü sınavın %50’si alınarak toplam puanınız hesaplanır ve en yüksek puanı alandan en düşüğe doğru kadro sayısına göre alımlar yapılır.

Zabıta Memurluğuna Geçiş

Zabıta memuru olmak için tek yol yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulamak değildir. Bir başka yol ise başka kurumlarda devlet memuru olarak görev yapmış kişilerin daha sonra zabıtalığa geçiş yapabilmeleridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92. maddesinin 2. fıkrasında; “Bu Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.” denilmektedir. Özellikle son yıllarda polis ve uzman çavuşlar istifa ederek zabıtalığa geçiş yaptıkları görülmektedir. Tabi bunun için yine kadro ve pozisyonun getirdiği başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir.Geçiş yapmak isteyenlerin 30 yaşını aşmamaları, 13 üncü maddedeki yaş dışındaki diğer şartları taşımaları ve 14 üncü maddede öngörülen sınavda başarılı olmaları kaydıyla, 657 sayılı Kanuna ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine uyularak zabıta memurluğuna atanabilir.

Zabıta memuru alımı yapan belediyelerin listesi için TIKLAYIN


DİĞER ZABITA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıta konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıta duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.