Yaşam koçları hayallerinizi planlara ve planlarınızı da gerçeğe dönüştüren kişilere denilmektedir. Yaşam koçları kişileri mevcut durumlarından potansiyeli doğrultusunda belirlenen ideal durumlarına taşımaktadır. Koçun görevi, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek olmaktır. Henüz ülkemizde yeni olan bu meslek dalına ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ise nasıl yaşam koçu olunur, yaşam koçu olma şartları nelerdir merak ediyorlar. Öncelikle kimlerin yaşam koçu olabileceğinden bahsedelim.

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Öncelikle bu konuda en çok sorulan sorulardan bir tanesinin cevabını vermekle başlayalım. Yaşam koçu olarak çalışmaya başlayabilmek için herhangi sertifika veya belge almanıza veya herhangi bir yükseköğretim kurumunun herhangi bir bölümünü bitirmenize gerek yoktur. Yaşam koçu eğitimi yani sertifikası veren yerlere müracaat ederek bunların eğitimini kuşkusuz alabilirsiniz. Bu mesleğe daha sağlam adımlarla girmenizi sağlayabilir. Ancak bu yaşam koçu olmak için bir zorunluluk değildir. Fakat yaşam koçu olarak çalışabilmek için belirli meziyetlere yani özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.Yaşam koçluğu yapacak olan kişinin insanlara yardım etme duygusu yüksek, üstün dinleme becerisi yüksek, insanlarla iletişim yeteneği kuvvetli, doğru soruları doğru zamanlarda sorabilen, sezgileri kuvvetli, yaratıcı, hayata pozitif bakabilen, yargısız ve tarafsız olan, empati kurabilen, öğrenmeye açık gibi çeşitli özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Peki madem sertifika veya herhangi bir belge talep edilmiyor, yaşam koçu nasıl olunuyor?

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Belirttiğimiz üzere yaşam koçu olarak görev almak için herhangi bir üniversite bitirmenize veya sertifika almanıza gerek yoktur. Ancak sektöre daha sağlam adımlarla girebilmek için sertifika veren kuruluşlardan gerekli eğitimleri almak yararınıza olacaktır. Bunun yanında diğer yaşam koçları ile temaslarda bulunarak da meslek hakkında daha detaylı bilgiler elde edilmelidir. Ayrıca yaşam koçlarının kendilerini geliştirmeyi başarmış olan ve her geçen gün geliştiren insanlar olmalıdırlar. Çünkü destek verdiğiniz kişiler karşılarında bilgili insanlar görmekten mutlu olacaktır.

Tüm bunlardan sonra bir iş yeri açarak yaşam koçu tabelasını asmak için karşınızda herhangi bir engel kalmayacaktır. Bu dakikadan sonra kendi reklamınızı yaparak edindiğiniz müşterileri başarıya ulaştırma kısmınız kalacaktır. Reklam kısmında adınıza broşürler basabilir, İnternet adreslerine reklam verebilirsiniz. Bu süreçte yaptığınız yatırımlar size fayda sağlayacak ve yapmış olduğunuz yatırımları kat ve kat fazlası ile kazanabileceksiniz. Peki yaşam koçlarının ne kadar kazandıklarını merak ediyor musunuz? O zaman yaşam koçları ne kadar kazanır yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşam koçu olmak istiyorum nasıl olurum?

Bu yazımızda Sağlıklı yaşam koçu nasıl olunur, yaşam koçu olmak için ne okumak gerekiyor, sertifikası nasıl nereden alınır, olmak için ne yapmak gerekiyor, olmak istiyorum nasıl olabilirim gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YAŞAM KOÇLUĞU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yaşam koçluğu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yaşam koçluğu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.