Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.  Buna göre KPSS sonucunda en yüksek puan alandan başlayarak, açılacak olan kontenjanın 3 katı kadar aday mülakata çağrılacak. Sözleşmeli öğretmenler ya da aday öğretmenler sözleşme gereği 4 yıllık çalışma sürecini başarı ile tamamlamak zorundadırlar. Bu süreyi tamamlamalarının ardından talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumunun öğretmen kadrolarına atanacaklar ve burada da 2 sene görev yapacaklar. Daha sonra yani toplamda 6 seneyi başarı ile bitiren sözleşmeli öğretmenlerin adaylık hükümleri düşecek.

Sözleşmeli Öğretmen Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen adaylardan 657 sayılı Kanun’un 48’inci maddesinde belirtilmiş olan genel şartların yanında bazı özel şartlar da aranacaktır. Buna göre mezun olunan yükseköğretim programının, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olması, öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç, Bakanlıkça uygun görülen pedagojik formasyon eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması gerekecek.Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapmak için KPSS’den atanacakları alanlar için belirlenmiş olan taban puanından fazla puan almış olma şartı ile devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden atılmayı gerektirecek bir ceza alınmamış olma şartı da bulunmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav İle Yapılacak!

Sözleşmeli öğretmenlik alımı ile ilgili sözlü sınav komisyonu kurulacak. Gerekirse de aynı usul ile birden fazla sözlü sınav komisyonu kurulabilecek. Bu komisyonların koordinasyonunu sağlayabilmek için Bakanlık merkez teşkilatı yöneticileri arasında görevlendirme yapılacak.

Sözlü sınavda bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü yüzde 25, özgüveni ve ikna kabiliyeti yüzde 25, bilimsel teknolojik gelişmelere açıklığı yüzde 25, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yüzde 25 olmak üzere adaylar 100 puan üzerinden puanlandırılacaklar. Sözlü puandan 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar İl Milli Eğitim Müdürlüklerine itiraz edebilecekler. İtiraz sonuçları, itiraz sahiplerine duyurulacak.

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri, Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih hakkı kazanan adaylar internet ortamından sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yapabilecek. Her adayın en fazla 20 tercih hakkı olacak. Adaylara ayrıca tercihleri dışında atanmayı kabul edip etmedikleri de sorulacak.

Sözleşmeli Öğretmen Atama Sonuçları

Sözlü sınavdan 60 puan alarak tercihlerini yapan adaylar sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirilecekler. Puan eşitliği halinde ise KPSS puanı esas alınacak. Yine eşitlik bozulmazsa kura ile ataması yapılacak sözleşmeli öğretmen belirlenecek.

Atamalar, Bakanlıkça il/ilçe veya doğrudan eğitim kurumlarına yapılacak. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il veya ilçe milli eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanacak. Göreve başlatılma sırasında taraflar arasında hizmet sözleşmesi imzalanacak. Sözleşme imzalayanlar, görev aldıkları eğitim kurumlarında alanları itibarıyla norm kadrolarla ilişkilendirilecek.

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak. Sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken 65 yaşını dolduranların sözleşmeleri, 65 yaşını doldurdukları tarihte hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler, bir ay önceden yazılı ihbarla sözleşmeyi tek taraflı feshedebilecek.  Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonu saklı tutulacak ve bunlar istekleri halinde ayrıldıkları eğitim kurumunda yeniden hizmete alınacak.


DİĞER SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sözleşmeli öğretmenlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sözleşmeli öğretmenlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.