Hayatını şekillendirmeden önce araştırma yapmayı seven kişiler için sık sık meslek tanıtımlarına sitemizde yer veriyoruz. Bu yazımızda da tanıtacağımız meslek hosteslik. Hostes olmak istiyorum diyenler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, hostes olmak için gereken şartları, hosteslik mesleğinin iyi yada kötü yanlarını, maaşlarını , kimlerin hostes olabileceğini, kimlerin olamayacağını, hostes olmak için üniversitede bir bölüme gitmeniz gerekip gerekmediğini, kısacası hosteslik mesleği hakkında merak ettiğiniz herşeyi anlattık.

Hostes Nedir?

Yolcuların uçakta rahat ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamakla yükümlü kimselere kabin memuru denilmektedir. Erkek kabin memuruna host, kadın kabin memuruna ise hostes denilir.Hostesler Ne İş Yaparlar?

Kabin memurları her uçuş öncesinde ofislerde buluşarak toplantı gerçekleştirirler. Burada yapılacak olan uçuş ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılır ve kabin memurlarının soruları yanıtlanır. Ardından uçağa geçerek çalışma talimatları çerçevesinde görevlerini icra ederler. Başlıca görevleri yolcuları bir noktadan diğer noktaya güvenli bir şekilde götürmektir. Hostesler yolculuk esnasında, öncesinde yada sonrasında yaptıkları çalışmaların hepsi uluslararası kurallar çerçevesinde belirlenmiştir.  Bu doğrultuda uçağı hazırladıktan sonra yolcuları uçağa davet ederler. Yolcular uçağa davet edildikten sonra kapılar kapanır ve yolculuk başlar. Hostesler yolculara uçuş esnasında çeşitli ikramlarda bulunmaktadırlar. Yolcuların hastalık gibi durumlarında yolcularla ilgilenmek ve gerekirse de ilk müdahalede bulunmak hosteslerin görevleri arasında yer almaktadır. Uçuş bittikten ve yolcular uçaktan boşaltıldıktan sonra uçakta unutulan eşya var mı diye arama yaparlar ve daha sonra uçağı emniyetli bir biçimde diğer görevlilere teslim ederler.

Nasıl Hostes Olunur?

Hostes olmak için THY, Pegasus, Sunexpress gibi havayolu şirketlerinin ilanlarını takip ederek, host ve hostes alımı gerçekleştirecekleri zaman başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu ilanlara sık sık www.devlette.com adresimizde yer veriyoruz. Host ve hostes alımı ilanlarına başvuru yaptıktan sonra şayet aşağıda bulunan hostes olma şartlarını sağlıyorsanız, görüşme için çağırılırsınız. Burada dikkat edilen en önemli şart, boy ve kilodur. Bir İngilizce sınava tabi tutulursunuz. İngilizce seviye tespit sınavı, orta düzey İngilizce bilenlerin geçebileceği şekilde hazırlanmaktadır. Bundan sonra ise Türkçe bir mülakat aşaması sizi beklemektedir. Bu bölümde neden hostes olmak istediğinizi, hosteslik mesleği hakkında düşüncelerinizi ve ayırt edici sorular sorarlar. Bazı havayolu şirketlerinin host ve hostes olmak isteyen kişileri psikolojik testlerden de geçirdikleri bilinmektedir. Bu testin amacı sosyal anlamda işe hazır olunup olunmadığını öğrenmektir. Bu süreçleri başarıyla geçtikten sonra bir host yada hostes olabilir ve gerekli eğitim sürecini aldıktan sonra işe başlayabilirsiniz.

THY’de Hostes Olma Şartları Nelerdir?

Türk Hava Yolları (THY),  host ve hostes olmak için en çok başvurduğu şirketlerin başında yer almaktadır. Her havayolu şirketi işe alım sürecinde farklı şartlar gösterseler de genel itibariyle adaylarda benzer özellikler aramaktadırlar. Bu sebepten dolayı aşağıda vereceğim hostes olma şartlarını genel şartlar olarak kabul edebilirsiniz. Kimler hostes olabilir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • İstanbul’da ikamet etmek,
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
  • Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,
  • İyi derecede İngilizce bilmek (ikinci dil tercih sebebidir),
  • Boy ve kilo oranları :

Bayanlar için : 160 – 175 cm arası boya sahip olmak,

Baylar için : 170 – 185 cm arası boya sahip olmak,

Boyu ile kilosu arasında uygun fark fark bulunmak:

Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

Baylar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,

  • Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu gerekiyor)
  • Adli sicil kaydı bulunmamak ( trafik gibi taksirli suçlar hariç)
  • Daha önce THY. A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak

Hostes Maaşları

Hostes olmak istiyorum diyen vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında bir de hostes maaşları gelmektedir. Hostesler ne kadar maaş alıyor sorusu sıkça dile getirilmektedir. Güncel olarak yapılan zamlarla beraber bir havayolu şirketinde çalışan hostes ortalama 2.500 – 3.000 TL arası kazanmaktadır. Bu rakam Türk Hava Yolları’nda daha fazladır. THY hostes maaşları ortalama 3.500 ila 4.000 arasında değişmektedir. Emirates gibi yabancı havayolu şirketlerinde ise ortalama bir hostes maaşı 5.000 dolar seviyelerindedir.

Hosteslerin İş Yaşantısında Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir?

Hosteslik dolgun maaş olanakları ve yeni ülkelere, şehirlere seyahat etmek gibi özellikleri ile insanları cezbetse de, her meslekte olduğu gibi hosteslik mesleğinin de zorlukları bulunmaktadır.Hosteslerin iş yaşantısı düşünüldüğünde oldukça düzensiz bir yaşam biçimi olarak gözükmektedir. Gece gündüz farklılıkları, diğer insanların tatil yaptığı dönemlerde çalışmak zorunda olmanız gibi sebeplerden dolayı sosyal hayatı düzenlemek bir hayli zordur. Şayet bu mesleği icra etmek istiyorsanız çok kapsamlı ve düzenli olmak zorundasınız.

Kabin memurlarının, hosteslerin uçaktaki yolcularla iletişimleri büyük önem arz etmektedir. Hatta uzman hosteslerin söylemlerine göre yıllar içinde bir insanın nasıl hissettiğini, o an sinirli yada mutlu olup olmadığını anlayabilmekteler. Tüm bu yönleriyle hosteslik göründüğünün aksine oldukça zor bir meslektir. Tercihlerinizde bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda hostes nedir, nasıl hostes olunur, hostesler ne iş yaparlar, hostes maaşları ve hosteslik mesleği hakkında merak edilenlere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HOSTES HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hostes konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hostes duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.