Trafik yasasına 1997 yılı Mayıs ayında eklenen bir madde ile trafikte gönüllü çalışanlar grubu oluşturuldu. Fahri trafik müfettişleri trafikte hata yapan sürücüleri tespit ederek ilgili birimlere bildirmekle görevlendirildiler.  Nasıl fahri trafik müfettişi olunur anlatmadan önce kimler fahri trafik müfettişi olabilir tekrar bahsedelim.

Kimler Fahri Trafik Müfettişi Olabilir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 40 yaşını doldurmak
  • Herhangi bir cezadan dolayı sürücü belgesini kaybetmemek
  • Ölümlü ya da yaralamalı trafik cezasına karışmamak
  • Sabıkası bulunmamak
  • En az yüksekokul mezunu olmak

Yukarıda saydığımız maddeler fahri trafik müfettişi olmak için istenilen şartlardır. Şayet bu özellikleri – şartları sağlıyorsanız fahri trafik müfettişi olmak için haberimizin devamında bahsettiğimiz şekilde başvuru yapabilir ve trafiğin düzenlenmesinde pay sahibi olabilirsiniz.Nasıl Fahri Trafik Müfettişi Olunur?

Fahri trafik müfettişi olmak için gerekli belgeler ile ( 2 adet vesikalık fotoğraf, fahri trafik müfettişi olmak istediğini gösterir dilekçe, ikametgah belgesi, sabıka kaydı,  sürücü belgesi fotokopisi ) birlikte il valiliklerine müracaat edildikten sonra, trafik biriminin bu alınan müracaatları Emniyet Genel Müdürlüğüne göndermesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde bulunan trafik kurulu onayı alındıktan sonra tekrar il valiliklerine gönderilen listelerde bulunan kişiler fahri trafik müfettişi olmak için yetkilendirilirler.  Ancak bu görevlendirme yapılmadan önce bu kişiler 20 saatlik bir eğitime tabi tutulurlar.  Bu eğitimde fahri trafik müfettişlerinin neler yapması ve neler yapmaması gerektiği anlatılır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Fahri Trafik Müfettişliği çalışma yönetmeliği kapsamında bir konferans şeklinde sunulan 20 saatlik bir programdır. Bu programa katılım zorunlu kılınmıştır. Bu programa katılmayan insanlar fahri trafik müfettişi olamazlar.

Fahri trafik müfettişlerine yılda 2 defa bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantıların birincisi mayıs ayında olmak zorundadır. İnsanlar ölene kadar fahri trafik müfettişi olarak kalabilirler.  Burada bulunan yaş sınırı en altı kapsamaktadır ve 40 olarak belirlenmiştir.

Fahri Trafik Müfettişi nasıl olunur, fahri trafik müfettişi olma şartları nelerdir, kimler fahri trafik müfettişi olabilir detaylarıyla anlattık. Fahri trafik müfettişliği hakkında soru, sorun ve görüşlerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.