Nakil Yoluyla Atama Nedir?

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz açıktan atama yöntemi gibi bir kişinin bir memuriyet kadrosuna atanmasının bir yolu da nakil yolu ile atamadır. Nakil yoluyla atama bir devlet kurumunda hali hazırda çalışmakta olan personelin, uygun başka bir kadroya geçiş yapmasına denilmektedir.

Devlet memurlarının naklen atanmaları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 74 ve 76. Maddelerinde düzenlenmiştir.  657 sayılı kanunun 74. maddesinde memurların bir kurumdan diğerine nakilleri düzenlenmiştir. Buna göre; Memurların 657’ye tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatıyla kazanılmış hak dereceleri ile üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır.Aşağı dereceye atananların 68. maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları caizdir. 13.12.1960 tarihli ve 160 sayılı kanunun 4. maddesi kapsamına giren kurumlarla (217 sayılı KHK’nın 2. maddesi kapsamı) bu kanuna tabi kurumlar arasındaki nakillerde de yukarıdaki hükümler uygulanır. Bu yazımızda nakil yoluyla atama hakkında detaylı bilgiler verdik. Nakil yoluyla atama nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız hemen TIKLAYIN.


DİĞER NAKİL YOLUYLA ATAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nakil yoluyla atama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nakil yoluyla atama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.