Nafaka Ödenmezse Ne Olur? Cezası Nedir?

Nafaka bildiğiniz gibi boşanma süreci ve boşanma sonrası ihtiyaç sahibi olan eşe verilen mahkeme kararı ile onaylanan aylık geçim parasıdır. Nafaka 3 farklı türde olup şartları da ona göre verilmiştir. İştirak, Yoksulluk ve Tedbir nafakaları şeklinde ayrılmıştır. Ayrıca şartları sağlamayan geçim sıkıntısı yaşamayanlara nafaka verilmezken anlaşmalı ayrılanlar çiftlerin her ikisinin de durumu iyiyse nafaka verilmemektedir. Ancak bazı durumlar var ki nafaka verilmesi mahkeme kararı ile onaylanmış ve verilmiş olsa da nafaka vermek zorunda kalan eş, nafaka ödememektedir. Eğer maddi durumu kötü olan her iki çiftte olursa zaten nafaka verilmezken maddi durumu iyi olduğu için nafaka ücretleri durumuna göre belirlenir. Fakat yine de bu kişiler nafaka ödemekten kaçınmaktadır. Peki, bu kişiler nafaka ödemezse nelerle karşılaşabilir onları yazalım.

Nafaka ödemeyen kişi maddi durumu olmadığını, işi ve parası olmadığını mahkeme kanıtlayarak sunarsa zaten nafaka ücreti indirime gider ya da duruma göre nafaka kalkabilir. Ancak ödememe durumunda verilen cezalar faizlerin yanı sıra hapis cezasına kadar gidebilmektedir. Bu durum icra iflas yasasına göre belirlenmiştir. Bu yasaya göre nafaka ödemeyenlerin cezası 3 ay hapis cezasıdır. Bu hapis cezasının kalkması için ise nafaka borcunu ödemesi gerekmektedir. Şayet nafakasını alamayan ihtiyaç sahibi eş, mahkemeye başvurması yeterli olacaktır. Bu durumdan sonra yasa gereği nafaka vermesi gereken kişi uyarı alır ve 7 gün süre verilir. Bu süre zarfında yine ödemesini yapmazsa hapis cezasına çarptırılır.Hapis cezasını yememek için nafakasını ödemesi gereken eski eş, hapis cezasını aldıktan sonra ödemesi yapılırsa tahliye edilir. Ancak 3 aylık cezasını çektikten sonra dışarı çıktığında nafaka borcunun silindiğini düşünmemelidir. Hapis cezasından sonra nafaka borcu kaldığı yerden devam edecektir. Bu yüzden hapis cezası ile kurtulacaklarını sananlar bunu unutmaları gerekmektedir.

Nafaka Ödenmemesi Durumunda Nereye Başvurulur?

Nafaka ödenmemesi durumunda nafakasını alamayan ihtiyaç sahipleri eşler, bu durumu icra ceza mahkemesine bildirmeleri gerekmektedir. Avukatları aracılığı ile icra dairesine başvuru yaparak nafakayı ödemeyen eski eş için ödeme emri gönderebilir. Bu ödeme emri 7 gün geçerlidir. Eğer eski eş bu ödemeyi 7 gün içerisinde ödemeyi gerçekleştirmez ise ve varsa mal varlıklarına haciz getirilebilir. Bu sayede nafakasını ödemeyen ve durumu olan kişilere eski eşleri tarafından gönderilen ihtar ile bankadaki paraya, araba, ev, beyaz eşya, TV ve diğer mal varlıklarına haciz getirerek istediğini elde edebilir. Eğer kişi emekliyse ve nafakasını ödemiyorsa o zaman nafakasını almak için emekli maaşına dahi haciz getirilebilir.

Bunun yanı sıra nafakasını alamayan eş, eski eşinden her hangi bir ödeme alamıyor ya da haciz edecek mal varlığı da bulamıyor ya da haciz ile uğraşmak istemiyor ise icra ceza mahkemesine başvurabilir. Buraya başvuruda bulunarak nafaka borcunu ödemeyen eski eşi için 3 aya kadar hapis cezası verebilir. İcra ceza mahkemesi eski eşe belirli bir süre verir ve bu süre zarfında takip işlemi başlatarak nafakayı ödeyip ödemediği kontrol edilir. Şayet ödemez ise borcunu ödeyene kadar 3 aylık hapis cezası alır. Ancak bilinmesi gereken nokta şu ki, hapis cezası alsa da nafaka borcu ödenmemektedir. Yani hapis cezası ile nafaka borcu ödenmez. Bu yüzden istediği kadar hapis cezası alsın nafaka borcunu ödemediği sürece faizlerle beraber borç daha fazla katlanacaktır.

Bu yazımızda nafaka ödeyemiyorum. Nafaka ödenmemesi şikayet hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NAFAKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nafaka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nafaka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.