Nafaka Nedir? Nasıl Alınır?

Nafaka, kelime anlamı olarak para dışında yemek, içmek, giyinmek ve sığınmak gibi geçinmek ile ilgili manaya gelmektedir. Hukuksal terimi olarak, bir kişinin geçindirmek ve bakmakla sorumlu olduğu kişi ya da kişilere mahkeme onayı ile verilen aylık ücrettir. Boşanma sonrası erkeğin kadına geçinmesi için verdiği aylık paraya denmektedir. Nafaka ayrıca boşanmış ya da boşanma davası sürdüğü halde maddi anlamda zor duruma düşen kişiye aylık olarak verilen para şeklinde ifa edilebilir. Ancak nafakaların türleri olduğundan dolayı verilen nafaka parası da buna göre değişebilmektedir. Bunun yanı sıra nafaka alınması ve verilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirilmesi zorunludur.

Boşanma süresinde ya da boşanma sonrasında alınan 4721 numaralı Türk Medeni Yasasına göre 3 nafaka çeşidi mevcuttur. Bunları maddeler halinde kısaca açıklayalım. • Tedbir Nafakası: Adından da anlayacağınız üzere tedbir alınarak boşanma öncesi yani daha boşanma mahkemesi devam ederken alınan nafaka türüdür. İhtiyaç sahibi eşin çocukları da varsa buna göre miktar belirlenir. Bu süre zarfında her iki eş ayrı yaşamaktadır. Bu nafaka hakkında Türk Medeni Yasasında 169. Maddesinde detaylı bir şekilde yazmaktadır.
 • İştirak Nafakası: Bu nafaka türü sadece çocuklu olup boşanan aileler için geçerlidir. Çocuğun bakım ve diğer masrafları için alınan destek nafaka çeşididir. Halk dilinde iştirak nafakası çocuk bakım nafakası olarak da bilinmektedir. Bu nafakayı almanın şartı dediğimiz gibi çocuk olmalı ve bakacak kişinin velayete sahip olması gerekir.
 • Fakir (Yoksulluk) Nafakası: Bu nafaka türü sadece boşanma davası bitmiş olup karar verildikten sonra alınana nafaka türüdür. Bu nafakanın amacı adından da anlayacağınız üzere maddi durumu iyi olan eşin maddi durumu kötü olan eşe ödediği nafaka türüdür. Özellikle ev hanımları boşanma sonrası fakir ve yoksulluğa düştüğü için eşleri tarafından hâkim onayı doğrultusunda verilen nafakadır. Bunun yanı sıra erkek ya da bayan fark etmez eşinden daha az kusuru olan veya hiç kusuru olmayan eşlere verilen nafakadır. Bu şekilde kusuru olanlar kusuru olmayan eşlerine bu nafaka türünü ödemeye mahkum edilir.

Nafaka çeşitleri bu şekilde olup nafakalarda bu şekilde alınmaktadır. Bunun dışında kimler nafaka alabilir, şartları nelerdir gibi koşulları da bulunmaktadır.

Nafaka Şartları Nelerdir?

Boşanma davası devam ederken ya da boşanma tamamlandıktan sonra nafaka alabilecek olan bireyler şu şekilde şartlara sahip olmalıdır.

 • Maddi geliri düşük veya hiç maddi geliri olmayanlar,
 • Ev hanımları
 • Asgari maaş ile çalışanlar
 • İşte çalışmayan, kovulmuş ya da çıkarılmış kişiler
 • Düzenli geliri olmayıp geçici bir şekilde çalışan kişiler yoksulluk nafakası alabilmektedir.

Peki, kimler nafaka alamaz sorusunun şartlarını maddeler halinde yazalım.

Resmi evli olmayan ancak imam nikahı yapılarak evli olmuş kişilere nafaka verilmez.

Boşanma gerçekleştikten sonra maddi durumu kötüleşmeyecek ya da fakir olmayacak şahıslar,

 • Maaşı düzgün bir şekilde olup düzgün bir şekilde alan kişiler,
 • Yeterli düzeyde maddi ekonomiye sahip olup devletten de destek alan bireyler
 • Mesleği olanlar
 • Memur olanlar
 • Kumar bağımlısı olanlar
 • Aynı maaşa sahip eşler
 • Bankada parası olanlar
 • Hanım zengin ancak erkek fakir ise yoksulluk nafakası ya da nafaka alamaz.

Bu kişiler nafaka alamazlar. Bunun yanı sıra üstte de bahsedildiği gibi nafaka alınması için gereken şartlar bulunuyor. Örneğin, iştirak nafakası alınması için çocuk olması gerekiyor ve çocuğunda velayetine sahip kişinin maddi durumu kötü olması gerekiyor ki çocuk bakım nafakası alabilsin. Tedbir nafakasında da aynı şekilde şart, yoksul tarafa boşanma davası devam ederken verilen nafaka türü olduğundan nafaka alacak kişinin maddi durumu gerçekten kötü olmalıdır. Bunlar dışında şartlar yerine gelmez ise kişi ya da kişiler nafaka alamazlar.


DİĞER NAFAKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nafaka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nafaka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.