Müzik öğretmeni nedir, kimdir, kime denir?

Müzik öğretmeni, görev aldıkları kuruma göre kamu veya özel sektör farklılıklarıyla, çeşitli yaş gruplarından öğrencilere müzik konusunda eğitim veren kişilere denilmektedir. Müzik öğretmenleri, müzik alanında gerekli olan temel özelliklere genellikle sahip ve bu konuda uzman olan kişilerdir. Müzik öğretmenliği, ülkemizdeki öğretmenlik branşlarından bir tanesidir. Peki müzik öğretmenleri tam olarak ne iş yaparlar?

Müzik öğretmenleri ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Müzik öğretmenleri müziğin çeşitli dallarına ve türlerine ait aldıkları eğitimler sonucunda, edindikleri bilgileri farklı yaş grubuna ait kişilere, öğretmekte ve öğretmenlik mesleğini icra etmektedirler. Müzik öğretmenleri gerek kamuda, gerekse özel sektörde iş bulabilmektedirler.  Öğrenciler üzerinde yapmış oldukları analizlerle eğitim veren müzik öğretmenleri, eğitim sürecinde aralıklı olarak gerekli test ve sınavlarla, başarı düzeyini sorgular ve öğrenciler üzerinde doğru yetenek noktalarını keşfederler. Bunun üzerine vermiş oldukları eğitimi bu yönde güncelleyerek, öğrencinin beceri ve ilgisinin olduğu kısma ağırlık vererek sürdürürler.Müzik öğretmenlerinin görevleri süresinde nöbetçi olduğu günlerde vardır. Bu günlerde, okulun düzenini ve disiplinini sağlamakla yükümlü olurlar. Sınıf öğretmeni olarak görevlendirilebilirler. Bu kapsamda öğrencilerin ders ve alanlarını seçme konusunda onlara yardımcı olurlar. Müzik öğretmenleri, müzik alanında yer alan çeşitli teorik ve uygulamalı derslerden sorumlu oldukları gibi formasyon derslerinden de, sorumlu tutulmaktadırlar.

Müzik öğretmeni nasıl olunur?

Ülkemizde müzik öğretmeni olmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yol olarak, liseyi bitirdikten sonra üniversite giriş sınavlarını kazanmalı ve akabinde üniversitelerde yer alan müzik öğretmenliği bölümünü kazanmalısınız. Bu bölüme gitmek için herhangi bir liseden mezun olmanız yeterlidir. Fakat güzel sanatlar lisesi mezunları, müzik öğretmenliği bölümünü tercih ettiklerinde ek puan kazanırlar ve daha avantajlı duruma gelirler. Ancak üniversite giriş sınavlarında yeterli puanı almak, müzik öğretmenliği bölümüne gidebilmek için yeterli değildir. Çünkü akabinde her üniversitenin kendisinin hazırlamış olduğu yetenek sınavını da geçmeniz gerekmektedir. Şayet bu yetenek sınavını geçer ve bölümü de başarı ile bitirirseniz, müzik öğretmeni sıfatıyla mezun olursunuz. Çünkü gerekli formasyon dersleri eğitim süresince sizlere verilmektedir.

Müzik öğretmeni olarak görev alabilmek için bir diğer yol ise yine üniversitelerde bulunan konservatuar, müzik bilimleri, ses eğitimleri, opera, şan, Türk sanat Müziği, Türk musikisi gibi bölümlerden mezun olmaktır. Buradan mezun olan kimseler mezun olmalarının ardından öğretmenlik yapmak isterlerse formasyon almak zorundadırlar. Formasyon eğitiminin alınmasının akabinde de müzik öğretmeni olarak görev alabilirsiniz.

Üniversiteyi bitirmenizin ardından müzik öğretmeni olarak özel sektörde göre yapabilmektesiniz. Ancak kamuda çalışmak isterseniz Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS sınavına katılmalı ve gerekli puanı almalısınız.

Meslekte İlerleme

Müzik öğretmenleri, meslekte ilerleme için, kurum içinde uygulanan derece sınavlarından başarı sağlamaları halinde, kariyerleri artırabilir görevlendirildikleri okulda, müdür veya müdür yardımcılığı gibi kademelere geçiş yapabilirler. Bunun yanı sıra tamamlanan lisans eğitiminin devamında alacakları doktora ve mastır eğitimiyle, meslekte yükselerek öğretim üyesi olma hakkı kazanabilirler.

Müzik öğretmenlerinin maaşları ne kadardır?

Müzik öğretmenlerinin almış oldukları maaş diğer öğretmenlik branşlarında olduğu gibi derece ve hizmet yılına göre farklılık göstermektedir. Bir müzik öğretmeni en düşük 8969 TL kazanırken, en yüksek de 9850 TL kazanır. Bu konuda daha detaylı bilgiye öğretmen maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında müzik öğretmenleri maaşlarına ek olarak özel ders de verebilmektedirler. Çok sayıda kişi gitar, mandolin, keman, piyano veya çeşitli müzik aletlerini öğrenmek için müzik öğretmenlerinden özel ders talep etmektedir. Bu sayede de maaşlarının dışında ciddi oranlarda ek gelir elde edebilmektedirler. Bu yazımızda müzik öğretmenliği mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müzik öğretmenliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müzik öğretmenliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.