Müze kart nedir, ne işe yarar?

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yeri bulunmaktadır. Müze kart tüm bu ören yerlerine ve müzelere girmenizi sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı bir karttır. Adınıza özel olarak alınan müze kart ile bir sene boyunca kartın geçerli olduğu tüm yerlere ücretsiz giriş veya cüzi miktarlarda ücret ödeyerek giriş imkanı elde edersiniz. 6 adet müze kart çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Müze Kart: Müze kart avantajları en az olan ve en uygun fiyata satılan Kültür Bakanlığı’na bağlı ören yerlerine ve müzelere ücretsiz girmenize olanak tanıyan bir kart çeşididir. Ancak bunun için belirli sınır konulmuştur. Müze kart ile sadece yılda 2 kere ücretsiz ziyaret hakkınız bulunmaktadır. Müze kart almış olduğunuz tarihten itibaren 1 sene süre ile geçerlidir. Ücreti 40 TL olarak belirlenmiştir.Müzekart+ : Müzekart+ kartı, müze karta göre özellikleri biraz daha geniştir. Müzekart+ ile bir sene boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve ören yeri gezilebildiği gibi bazı özel müzeler ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte ve sergiler ile tiyatrolardan indirimli yararlanma imkanınız oluşmaktadır. Ayrıca kafe ve hediyelik eşya mağazalarından da ciddi indirimlerden yararlanma şansınız doğar. Müzekart+ ücreti 60 TL olarak belirlenmiştir. Müzekart+ Topkapı Sarayı Müzesi Harem Dairesi, Aya İrini Anıt Müzesi, Efes Örenyeri Yamaçevler ve Göreme Açık Hava Müzesi Karanlık Kilise’ye yapılacak ziyaretlerde geçerli değildir.

Museum Pass Türkiye : İstanbul’da yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerde geçerli olan Museum Pass Türkiye, özellikle yabancı misafirler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Turistler özellikle gişelerde beklemeden, doğrudan turnikelerden geçerek müze ziyaretleri gerçekleştirirler. 15 gün için geçerli olan Museum Pass ücreti 600 TL olarak belirlenmiştir.

Museum Pass İstanbul :  Müze Kart Pass İstanbul ile İstanbul ilimizde yer alan 13 müzeyi 5 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Museum Pass İstanbul ‘un fiyatı 360 TL’dir. Bu kart ile; Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi , İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi, Kariye Müzesi, Galata Mevlevi Hanesi Müzesi, Fethiye Müzesi, Rumeli Hisarı Müzesi ve Yıldız Sarayı’nı ücretsiz ziyaret etme olanağına kavuşursunuz.

Museum Pass Cappadocia : Nevşehir ve Aksaray illerimizde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 10’dan fazla müze ve ören yeri bulunmaktadır. Tüm bu müze ve ören yerlerini Museum Pass Cappadocia ile 3 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz. Bu kartı satın almak için ise 230 TL ödemeniz gerekmektedir.

Museum Pass Akdeniz (Mobil) : Antalya, Mersin ve Denizli illerimizde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 40’ı aşkın müze ve ören yeri bulunuyor. Tüm bunları 7 gün süre zarfında ziyaret etmek için Museum Pass Akdeniz (Mobil) satın alabilirsiniz. Museum Pass The Mediterranean ücreti Bakanlık tarafından 360 TL olarak belirlenmiştir.

Not : Museum Pass The Mediterranean, Denizli Pamukkale Antik Havuz’da geçerli değildir. Belirtilen bu yer için ayrıca bilet almanız gerekmektedir.

Müzekart başvurusu nasıl yapılır?

Müzekart almak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için geçerli bir kimlik kartı, son 6 ayda çekilmiş bir fotoğraf ve müze kart bedeli, müze kart almak için yeterlidir. Bu istenilen belgeler ile aşağıda vermiş olduğumuz Müze Kart satılan yerlere başvuru yapmanız yeterlidir.

Müze kart çeşitleri

Müze kart nereden nasıl alınır, satılır? Müze kart satış noktaları

 • Aksaray : Ihlara Vadisi Örenyeri
 • Ankara : Cumhuriyet Müzesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi
 • Antalya : Myra Ören yeri, Antalya Müzesi, Simena Ören yeri, Termessos Ören yeri, Olympos Ören yeri, Perge Ören yeri, Patara Ören yeri, Side Tiyatrosu, Alanya Kalesi, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Phaselis Ören yeri, Side Müzesi, Aspendos Ören yeri
 • Aydın : Afrodisyas Ören yeri, Didim Ören yeri, Aydın Müzesi, Millet Ören yeri
 • Bursa : Türk İslam Eserleri Müzesi
 • Çanakkale : Truva Örenyeri, Asos Örenyeri
 • Denizli : Pamukkale Örenyeri
 • Eskişehir : TÜRSAB BYK Ofisi ve Müzekart Satış Noktası Cengiz Topel Cad. Bağlar Apt. No:24 K:2 D:8
 • Gaziantep : Zeugma Mozaik Müzesi
 • Hatay : Hatay Arkeoloji Müzesi
 • İçel Mersin : Cennet Cehennem Ören yeri, Kanlı Divane Ören yeri
 • İstanbul : Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • İzmir : Bergama Akropol Ören yeri, Efes Müzesi, Efes Ören yeri, Bergama Asklepion Ören yeri
 • Konya : Mevlana Müzesi
 • Muğla : Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kaunos Örenyeri, Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi, Knidos Örenyeri, Kayaköy Ören yeri, Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
 • Nevşehir: Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören yeri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Samsun : Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Trabzon : Sümela Manastırı, Trabzon Müzesi

Müzekart ayrıca internet üzerinden de alınabilmektedir. İnternet üzerinden Müzekart almak için BURADAN Müzekart resmi internet adresine ulaşmamızın ardından bizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmemizin ardından kolay bir şekilde Müzekart satın alınabilir.

Bu yazımızda Müze Kart hakkında merak ettiklerinize yer verdik. Müze Kart hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan Toki’den nasıl ev alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER MÜZE KART HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müze kart konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müze kart duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.