Müze Kart Nedir? Müze Kart Ne İşe Yarar?

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yeri bulunmaktadır. Müze kart tüm bu ören yerlerine ve müzelere girmenizi sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı bir karttır. Adınıza özel olarak alınan müze kart ile bir sene boyunca kartın geçerli olduğu tüm yerlere ücretsiz giriş veya cüzi miktarlarda ücret ödeyerek giriş imkanı elde edersiniz. 3 adet müze kart çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Müze Kart: Müze kart avantajları en az olan ve en uygun fiyata satılan Kültür Bakanlığı’na bağlı ören yerlerine ve müzelere ücretsiz girmenize olanak tanıyan bir kart çeşididir. Ancak bunun için belirli sınır konulmuştur. Müze kart ile sadece yılda 2 kere ücretsiz ziyaret hakkınız bulunmaktadır. Müze kart almış olduğunuz tarihten itibaren 1 sene süre ile geçerlidir. Ücreti 40 TL olarak belirlenmiştir.Müzekart+ : Müzekart+ kartı, müze karta göre özellikleri biraz daha geniştir. Müzekart+ ile bir sene boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve ören yeri gezilebildiği gibi bazı özel müzeler ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte ve sergiler ile tiyatrolardan indirimli yararlanma imkanınız oluşmaktadır. Ayrıca kafe ve hediyelik eşya mağazalarından da ciddi indirimlerden yararlanma şansınız doğar. Müzekart+ ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir. Müzekart+ Topkapı Sarayı Müzesi Harem Dairesi, Aya İrini Anıt Müzesi, Efes Örenyeri Yamaçevler ve Göreme Açık Hava Müzesi Karanlık Kilise’ye yapılacak ziyaretlerde geçerli değildir.

Museum Pass : İstanbul’da yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerde geçerli olan Museum Pass, özellikle yabancı misafirler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Turistler özellikle gişelerde beklemeden, doğrudan turnikelerden geçerek müze ziyaretleri gerçekleştirirler. 120 saat yani 5 gün için geçerli olan Museum Pass ücreti 85 TL olarak belirlenmiştir.

Museum Pass İstanbul kartları Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Dairesi,Aya İrini Anıtı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi , İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi, Kariye Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Fethiye Müzesi, Rumeli Hisarı Müzesi ve Yıldız Sarayı’nı ücretsiz ziyaret etme olanağı sunuyor.

Müzekart Nasıl Alınır?

Müzekart almak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için geçerli bir kimlik kartı, son 6 ayda çekilmiş bir fotoğraf ve müze kart bedeli, müze kart almak için yeterlidir. Bu istenilen belgeler ile aşağıda vermiş olduğumuz Müze Kart satılan yerlere başvuru yapmanız yeterlidir.

Müze kart çeşitleri

Müze Kart Nereden Alınır? Müzekart Nerede Satılır? Müzekart Satış Noktaları

 • Aksaray : Ihlara Vadisi Örenyeri
 • Ankara : Cumhuriyet Müzesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi
 • Antalya : Myra Örenyeri, Antalya Müzesi, Simena Örenyeri, Termessos Örenyeri, Olympos Örenyeri, Perge Örenyeri, Patara Örenyeri, Side Tiyatrosu, Alanya Kalesi, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Phaselis Örenyeri, Side Müzesi, Aspendos Örenyeri
 • Aydın : Afrodisyas Örenyeri, Didim Örenyeri, Aydın Müzesi, Millet Örenyeri
 • Bursa : Türk İslam Eserleri Müzesi
 • Çanakkale : Truva Örenyeri, Asos Örenyeri
 • Denizli : Pamukkale Örenyeri
 • Eskişehir : TÜRSAB BYK Ofisi ve Müzekart Satış Noktası Cengiz Topel Cad. Bağlar Apt. No:24 K:2 D:8
 • Gaziantep : Zeugma Mozaik Müzesi
 • Hatay : Hatay Arkeoloji Müzesi
 • İçel Mersin : Cennet Cehennem Örenyeri, Kanlı Divane Örenyeri
 • İstanbul : Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • İzmir : Bergama Akropol Örenyeri, Efes Müzesi, Efes Örenyeri, Bergama Asklepion Örenyeri
 • Konya : Mevlana Müzesi
 • Muğla : Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kaunos Örenyeri, Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi, Knidos Örenyeri, Kayaköy Örenyeri, Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
 • Nevşehir: Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Örenyeri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Samsun : Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Trabzon : Sümela Manastırı, Trabzon Müzesi

Müzekart ayrıca internet üzerinden de alınabilmektedir. İnternet üzerinden Müzekart almak için BURADAN Müzekart resmi internet adresine ulaşmamızın ardından bizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmemizin ardından kolay bir şekilde Müzekart satın alınabilir.

Bu yazımızda Müze Kart hakkında merak ettiklerinize yer verdik. Müze Kart hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MÜZE KART HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müze kart konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müze kart duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.