Muvazzaf nedir, ne demektir?

Muvazzaf, Türk Dil Kurumu’nda silahlı birliklerde ve kuvvetlerde subay ya da astsubay olarak mesleği askerlik olan işleri yapanlara denmektedir. Sözleşmeli olan bu askerlik görevinde rütbe olarak en fazla yüzbaşına kadar yükselebilmektedir. Muvazzaf kelimesi Arapça ve Osmanlıca dillerinden gelmektedir. Türkçe karşılığı ise vazife gören kimsedir. Bu yüzden vazifesi olan asker bireylere muvazzaf denmektedir.

Muvazzaf asker kime denir?

Askerlik görevini bitirmiş ancak eli silah tutan kişiler savaş esnasında silahlandırılıp asker olurlar ise muvazzaf olmamakta, aksine yedek anlamına gelen askerlerdir. Bu yüzden muvazzaf ile yedek askerler karıştırılmamalıdır. Askeri kuvvetlerde askerlik yapan erlerin subay ya da astsubay olmasının yanı sıra askerlik vazifesini sözleşmeli olarak devam edenlere muvazzaf denmektedir. Bu bireyler sözleşmeli oldukları için en fazla yüzbaşı rütbesine erişebilmektedir. Daha yüksek rütbelileri ancak askeri okullardan mezun olanlar erişebilmektedir.Şayet ömrünü askeri harp okullarında geçiren subaylara da muvazzaf dense de bu kişilerin rütbeleri daha yükseğe çıkabilmektedir. Kısacası muvazzaf nedir sorusunun cevabını kadrolu subay olarak söylersek yanlış olmaz.

Bu yazımızda muvazzaf nedir, ne demektir, kime denir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında detaylı bilgilere yazımız devamından ulaşabilirsiniz.


DİĞER MUVAZZAF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muvazzaf konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muvazzaf duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.