Muvafakatname Nedir?

Bir şahsın kendisi dışında bir başka tüzel veya özel kişiliğe, sahip olduğu çıkar ve haklarını kullanabilmesi için vermiş olduğu özel izne, kabul veya yetki belgesine muvafakatname denilmektedir. Muvafakatname halk arasında izin belgesi olarak da adlandırılmaktadır.

Yeni medeni kanunda kişinin oturmuş olduğu evi satmak istediğinde eşinden mutlaka muvafakatname almalıdır. Aksi halde gayrimenkul satışı geçersiz kılınmaktadır.Muvafakatname Nerelerde İstenilmektedir?

Muvafakatname sadece evli çiftlerin emlak satışı sırasında değil, bir çok alanda istenilmektedir.

  • Veraset ve intikal yoluyla bir aracın devrinde varislerden reşit olmayan varsa noterlikte düzenlenen muvafakatname istenir.
  • Şahısların evlerini satmak istediğinde eşlerinden muhakkak muvafakatname talep edilmektedir.
  • Ayrılmış eşlerin çocukları için pasaport çıkartılmak istendiğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın muvafakatname istenir.
  • 18 yaşından küçük bireylerin herhangi bir kulüpte spor etkinliklerine katılabilmesi için muvafakatname istenir.

Muvafakatname Örneği

Muvafakatname örneği içerisinde “Belge Tipi”, “Arazinin Bulunduğu Yer”, “Mevkisi”, “Ada No”, “Parsel No”, “Toplam Alanı” bulunmaktadır. Muvafakatname örneğinde ayrıca Muvafakat veren hissedarların “Adı Soyadı”, “TC Kimlik NO”, “Baba Adı”, “Doğum Tarihi”, “Hisse Oranı”, “Hisse Miktarı”, “İmza” gibi noktalar da yer almaktadır. Muvafakat alan hissedarın da “Adı Soyadı”, “TC Kimlik No”, “Kendi Hisse Oranı”, “Kendi Hisse Miktarı”, “Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı”, “İmza” gibi noktalar olmalıdır. Aşağıda bu yapıya göre düzenlenmiş olan bir muvafakatname örneğini görebilirsiniz. Ayrıca bir diğer yazımızda anlatmış olduğumuz Muvafakatname nerelerden alınır yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

MİMARLAR ODASI ………………………… ŞUBESİ BAŞKANLIĞI’NA

………/………../……….

Yapının / Projenin:

İli : ……………………………..………
İlçesi : ………………………………..……
Mahallesi : ………………………………..……
Sokak : ……………………………..………
Pafta : …………………………..…………
Ada : ……………………..………………
Parsel : ……………………..………………

Yukarıda tapu kayıtları ve yeri belirtilen yapının / projenin, Proje Müellifi olarak yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla, kapsamı aşağıda belirtilen mimarlık hizmetinin TMMOB Mimarlar Odası …………………..………… Şubesi’ne kayıtlı; ……………………… Oda Sicil Numaralı Mimar ……………………………………..…………. tarafından onayım alınarak hazırlanmasına muvafakat ediyorum.
Muvafakat Kapsamı :

Proje Müellifi Mimar:

Adı Soyadı :…………………………..…
T.C. Kimlik No :…………………………..…
Oda Sicil Numarası :…………………………..…
Büro Tescil No :…………………………..…
Adresi : ………………………..……
Tel ve Faks : …………………………..…

İmza :………………………..……

Muvafakatname Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER MUVAFAKATNAME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muvafakatname konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muvafakatname duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.