Bir kişinin başka birisine ya da bir tüzel kişiliğe sahip olmuş olduğu haklarını muvafakatname ile kullanmasına izin verebilir. Daha önceki yazımızda muvafakatname nedir detaylı olarak anlatmıştık. Evli olan çiftlerin evlerini satmak istediğinde eşinden muhakkak muvafakatname alması gerekmektedir. Aynı zamanda reşit olmamış küçük bireylerin spor yapmak istediklerinde veya ayrılmış eşlerin çocukları için pasaport çıkartılmak istendiğinde yine muvafakatname talep edilmektedir. Peki muvafakatname nereden alınır? Muvafakatname nasıl alınır?

Muvafakatname Nereden, Nasıl Alınır?

Muvafakatname almak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın noterlerden veya emniyet müdürlüklerinden alabilmektedirler. Resmi düzenlemede muvafakatname almak için belirtilmiş başka bir kurum bulunmamaktadır.Muvafakatname Ücreti Ne Kadardır?

Devlet dairelerinde vatandaşlara tanınan kolaylıklardan habersiz olan vatandaşlar, resmi işlemler ve evrak temini durumlarında mağdur olabiliyorlar. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de muvafakatname. Yukarıda muvafakatname almak için emniyet müdürlükleri ve noterlerin yetkili olduklarını ve vatandaşların belgelerini buradan alabileceklerini belirtmiştik. Ancak bu iki kurum arasında bariz bir ücret dengesizliği bulunmaktadır. Vatandaşlar noterlerden muvafakatname almaya kalktıkları zaman 50 TL’yi aşan bir ücret ödemek durumunda kalırlar. Ancak emniyet müdürlükleri muvafakatname belgesinden herhangi bir ücret istemezler. Yani vatandaşlar emniyet müdürlüklerinden muvafakatnamelerini ücretsiz olarak alabilmektedirler.

Muvafakatname nereden alınır, ücretsiz muvafakatname alma, muvafakatname nasıl alınır gibi soruların cevabını verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MUVAFAKATNAME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muvafakatname konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muvafakatname duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.