Müteahhit Nasıl Para Kazanır?

Müteahhit, mimarların projelerini hayata geçiren, inşaat hakkında bütün sorumlulukları üstlenip binayı ve projeyi gerçekleştiren, yalnız ya da kurumsal kişiler ile çalışan kişidir. Müteahhit, anlaşmalı olduğu şirketler ile ya da sermayesi varsa tek başına çalışabilmektedir. Sadece müteahhitlik yetki belgesi olması müteahhit olmasına yetecektir. Ancak başarılı bir müteahhit sadece belge alarak değil, sermayesi olan, arsa ve değerlerini bilerek araştırma yapan, iyi bir işçi ekibi olan müteahhitler daha fazla kazanmakta ve başarılı olmaktadır.

Müteahhitler, eğer yalnız ya da birisinin arsasında çalışacak ise öncelikle sermayesi olması gerekmektedir. Çünkü müteahhitler genel olarak yaptıkları işten para almak yerine kat almaktadır. Aldıkları katlar ile zararını fazlasıyla kazanmaktadırlar. Gerekli izinleri alarak işleme başlayacak olan müteahhit, işçi ekibi ile temel atarak işleme başlar.İş yapılırken müteahhit her zaman kontrol etmesi gerekiyor. Taş, çimento, kiremit ne gerekiyorsa anında temin etmeli ve ustanın isteklerine göre ihtiyaçları gidermelidir. Çizilen projeler belirlenen tarihlerde hazır olurken işçilere ve ustalara her ay düzenli para verilir. Eğer müteahhit güvenilir bir ekip ile iş yapıyorsa parayı iş bitince ya da yarısını iş öncesi de vermektedir. Yapılan iş sonunda gerekli belgeler, aboneler ve diğer işlemler de yapıldıktan sonra arsa sahibine anlaşma gereği belirlenen katlar verilir. Müteahhit ise kendisine düşen pay olarak arsa sahibinden fazlaca kat sahibi olur. Ayrıca her katta en az 1 olacak şekilde dörde kadar daire bulunabilmektedir. Bundan sonra müteahhit evleri satar ya da kiraya verir, onun bileceği iştir. Bu şekilde müteahhit harcadığı paranın fazlasıyla karını çıkartarak para kazanır.

Müteahhit Ne Kadar Para Kazanır?

Müteahhit çok para kazanıyor gibi söylemler olması bir yandan doğru olurken bir yandan yanlıştır. Çünkü her müteahhit başarılı olmadığı gibi her yapılan projenin geliri de yüksek olmayıp müteahhittin zararını karşılamamaktadır. Bundan dolayı başarılı bir müteahhit önce arsanın değerini, gelecekte ne kadar edebileceğini, geleceği var mı yok mu iyice araştırır. Sermayesi olan zaten başarılı olduğu gibi yaptığı bu araştırma sonucu eğer olumlu sonuç çıkarsa güvendiği ekip ile işe koyulur.

Yapacağı bina ya da eve göre arsa ya da kat alacak olan müteahhit, projenin değerlenmesi sonucu yatırdığı paranın kat kat fazlasını kazanmaktadır. Bir müteahhit bir iş için en az 200.000 TL civarında para yatırmaktadır. Bu harcanan para işçilere, ustalara, malzemelere ve diğer giderlere gider. Eğer yapılacak proje daha büyük ise bu para daha da artar ve ona göre gider daha da yükselir. Ancak alacağı katlar ile arsanın da bulunduğu zengin konumu sayesinde bir müteahhit çok rahat bir şekilde zararını karşılamakla beraber milyon liralar dahi kazanabilmektedir. Müteahhittin kazandığı para, yaptığı projeye, aldığı kat sayısına, arsanın bulunduğu konuma göre değişebilmektedir. Örneğin 1+1 evlerin fiyatı her şehirde farklı olduğu gibi konumları da farklıdır. Ancak ortalama 80 – 100 bin dersek, yaklaşık 10 daireden 6 tanesini müteahhit alıyor ve bu binayı da 200 bine yaptığını sayarsak, müteahhit yaklaşık olarak 400 bin karda olacaktır. Bu para binanın yapılış zamanına göre değişebilmektedir. Ancak yapılan araştırmaya göre bir müteahhit aylık olarak ortalama 30 bin TL kazanmaktadır.

Bu yazımızda müteahhit zengin midir, para kazanır mı, aylık geliri ne kadardır, maaşları ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan müteahhit nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER MÜTEAHHİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müteahhit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müteahhit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.