Müsteşar nedir, kime denir?

Müsteşar, bakanlık ve elçiliklerde görev yapan rütbeli kişidir. Bakanların hemen alt rütbesi olan müsteşar, bakan ve elçilerin namına görevlerini yapan, yöneten, yürüten, bakandan sonra en yüksek rütbeli görevli kimsedir. Bu anlamda devlet memurlarının en yüksek rütbelisi olarak bakanın emrinde çalışan kişiye müsteşar denir.

Müsteşar siyasi mevki sahibi birisi değildir. Mesleki mevki sahibi birisi olduğundan dolayı karıştırılmamalıdır. Bütün bakanlıkta yani farklı her bakanlığın en fazla 1 adet müsteşarı bulunmaktadır. Müsteşar mevki seçilerek gelinebilecek bir makamdır. Bakanın bulunmadığı vakitlerde müsteşar tüm yetkiyi alabilir. Bakanın adına bütün görevleri yürütebilir.Bakanın bilgi ve diğer işleri için çeşitli yardım ve danışmanlık yapan müsteşar, bakanın sorduğu bütün sorulara cevap ve bilgi vermekle yükümlüdür. Bu danışmanlığın yanı sıra müsteşar emir verme ve denetleme gibi yetkileri de yer almaktadır. Bakanın hemen ardından geldiklerinden dolayı bakanın tüm yetkilerini kullanmaya hakları olup bakanın istediği tüm görevleri yapmakla sorumludurlar.

Müsteşarların görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

Başbakanlık müsteşarı olarak atanan kişinin görevleri

  • Bakanlık işlerinin Bakanın incelemesinden geçtikten sonra onun imzasına sunulması beklenecektir.
  • Müsteşara Bakan tarafından bir yetki verilirse kendisi doğrudan işlem yapmaya yetkilidir.
  • Müsteşar Bakandan sonra gelen en yetkili kişi olarak bakanlık teftiş kurulunun haricinde birçok emri denetleme yetkisine sahiptir.

Müsteşar nasıl olunur?

Müsteşar, devletin memuru olduğundan dolayı hangi bakanın mesleğinde bulunuyor ise o bakanın müsteşarı olmaktadır. Ancak farklı alanda ki bakanın da müsteşarı olabilme şansı olsa da genelde seçilen müsteşarlar yaptığı meslekten yetişen ve o alanın bakanlığında görev yapabilecek en yetkili ve tecrübeye sahip kişiler tercih edilmektedir.

Müsteşar olabilmek için eğitim düzeyi en az lise  mezunu olması gerekmektedir. Müsteşar olabilmek için özel bir diploma ya da bir unsura ihtiyaç yoktur. Müsteşar olan kişi bakan tarafından belirlenmektedir. Bakan tarafından belirlenen Müsteşar daha sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanı onaylamaları olduktan sonra göreve hemen başlayabilmektedir. Bu kişiler emekli olan bürokratlar, görev yapan devlet memurları arasında özenle seçilir. Müsteşar olabilmek için her hangi bir KPSS ya da benzeri sınav bulunmamaktadır. Sadece sizi önerecek birisi ve Bakanlık başta olmak üzere Başbakan ve Cumhurbaşkanı onayı olması Müsteşar olmanız için yeterli olacaktır. Ayrıca diğer yazımızdan müsteşar maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER MÜSTEŞARLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müsteşarlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müsteşarlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.