Müsteşar maaşları ne kadardır?

Müsteşar, devlet memurluğunun en yüksek rütbesi olan ve bakanın emri altında çalışan memurdur. Bakanlık ve elçilik adına işleri yürüten Müsteşar, bütün görevleri yapmakla ve bakanı dinleyip bütün sorularına danışmanlık etmekle yükümlüdür. Her hangi bir sınav ya da sertifikaya ihtiyaç duymadan sadece Bakanın onayı ve istemesi üzerine Cumhurbaşkanı ile Başbakan onay verdiklerinde Müsteşar olunabilmektedir. Bunun dışında lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Diğer yazımızda müsteşar nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler verdik.

Müsteşar, Bakan olmadığı zaman Bakan kadar yetkisi olan kişidir. Denetleme ve çeşitli emirler verebilme yetkisinin yanı sıra birçok işlerde görev alan Bakanın özel danışmanıdır. Bu anlamda verilen maaşlar ise Müsteşar olan birisi ve yaptığı iş için yeterli sayılabilmektedir. Her hangi bir siyasi görevi olmayan Müsteşar, Bakan değişmedikçe görevi ve mesleği de değişmemektedir. Bakan işi bıraktığında ise aynı şekilde Müsteşarda istifasını vermektedir.2023 müsteşar maaşları

Memurların en yüksek rütbelisi olduğundan dolayı en yüksek memur maaşını da Müsteşar almaktadır. 2023 yılına göre Müsteşar maaşları 11.500 ve 13.000 TL arasında değişmektedir. Memur zamları yaşandığında kendisi de bu zamdan yararlanabilmektedir. Bu anlamda emekli ikramiyeleri de diğer memurlara nazaran çok daha yüksektir. Yıllık ikramiye ve kıdem tazminat fiyatı ise 5.000 TL civarındadır. Bu anlamda en yüksek rütbeli memur olan Müsteşar en yüksek maaşı alarak Bakanın bütün görevlerinden sorumlu olarak görev alması aldığı maaşa uygun olmaktadır.

Müsteşar yardımcısı maaşları ne kadardır?

Müsteşar yardımcıları ise müsteşarlara göre bir nebze daha düşük maaş almaktadır. Müsteşar yardımcıları 10.500 ile 11.500 arasında para kazanmaktadırlar.

Bu yazımızda müsteşarlar ne kadar para kazanıyorlar, müsteşar maaşları ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MÜSTEŞAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müsteşar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müsteşar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.