Müstehaklık, kişinin çocuğunu, çocuklarını ya da eşini kendi sigortasından yararlanması için üzerine alması anlamındadır. Müstehaklık belgesi ile sosyal güvenlik kurumunun SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı birimlerinden birine bağlı olduğunuzu kanıtlamış oluyorsunuz.

Müstehaklık belgesi ne işe yarar?

Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunu göstermeniz için müstehaklık belgesi gerekmektedir.Müstejaklık belgesi nereden alınır?

Müstehaklık belgesi;

  • E-devlet üzerinden,
  • SGK’nın resmi sitesi üzerinden,
  • SGK kuruluşlarından alınabilmektedir.

Müstehaklık belgesi nasıl alınır?

Müstehaklık belgesi alabilmek için;

  • SSK 4a, Emekli Sandığı 4c ve BAĞ-KUR 4b üzerinden prim ödemeniz gerekmektedir.
  • Müstehaklık belgesini E-devlet üzerinden alabilmek için öncelikle E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi PTT’ kuruluşlarından temin edebilirsiniz. Daha önce şifrenizi aldınız ve unuttuysanız şifremi unuttum kısmındaki yönergeleri takip ederek şifrenizi tekrar oluşturabilirsiniz. E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK hizmetleri bölümünden müstehaklık belgesi sorgulatıp çıktısını alabilirsiniz.
  • Bireysel olarak SGK müdürlüğüne gidip başvurarak bu belgeyi almanız mümkündür. SGK’ya giderek TC kimliğiniz ile başvuruda bulunabilirsiniz. Müstehaklık belgesi almak istediğinizi iletmeniz halinde istediğiniz belge kısa sürede size teslim edilecektir.
  • SGK’nın resmi sitesine mail yolu ile başvurarak da istediğiniz müstehaklık belgenizi alabilirsiniz. Mail yolu ile başvurduğunuz takdirde kimliğinizi kanıtlamanızı ve gerekli birkaç belgeyi sizden istenecektir. Bu belgeleri hazırlayıp kuruma ilettiğiniz takdirde en kısa sürede müstehaklık belgeniz size ulaştırılacaktır. Mail yolu ile uğraşmak yerine E-devlet üzerinden ya da SGK müdürlüğüne şahsi olarak başvuru yapmanız halinde daha hızlı sonuç alabileceğinizi unutmamalısınız.

Bu yazımızda müstehaklık belgesi hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Müstehaklık Belgesi Almak İçin TIKLAYIN


DİĞER MÜSTEHAKLIK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müstehaklık belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müstehaklık belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.